- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoDowód osobisty dla dziecka

    Dowód osobisty dla dziecka

    Potrzeba posiadania dowodu jest dla osoby dorosłej rzeczą całkowicie zrozumiałą. Bez niego trudno będzie załatwić nam sprawę w jakimkolwiek urzędzie. Do czego jest jednak potrzebny dowód osobie niepełnoletniej? Przede wszystkim po to, aby bez przeszkód wykazać jego wiek i tożsamość, podać przypisany mu numer PESEL, umożliwić podróżowanie po krajach Unii Europejskiej bez paszportu.

    Dokument tak naprawdę nie różni się od tego, który jest wydawany dorosłym. Tym samym oznacza to, iż zawiera następujące dane:

    • nazwisko, nazwisko rodowe i imię (imiona);
    • imiona rodziców;
    • datę i miejsce urodzenia;
    • adres miejsca zameldowania na pobyt stały, a w razie jego braku zameldowania na pobyt czasowy
    • płeć, wzrost w centymetrach i kolor oczu;
    • numer PESEL;
    • nazwę organu wydającego dowód osobisty, datę wydania i termin ważności;
    • serię i numer dowodu osobistego,
    • wizerunek twarzy i podpis posiadacza dokumentu,
    • dane do odczytu maszynowego.

    Dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 18 roku życia, jest ważny 5 lat od daty jego wydania. Pamiętajmy też, że osoba będąca obywatelem polskim ma prawo otrzymać dowód osobisty od ukończenia 13 roku życia. Na uzasadniony wniosek rodziców lub opiekunów dowód osobisty może być wydany osobie, która nie ukończyła 13 roku życia.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wniosek o wydanie dowodu osobistego
    przejdź do formularza »

    Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się do organu gminy właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego, a w przypadku braku takiego miejsca do organu gminy właściwego ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego. Jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej organu w powyższy sposób, wniosek składa się do organu gminy właściwego dla obszaru dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Wniosek może być złożony za pośrednictwem organu gminy właściwego ze względu na miejsce pobytu czasowego wnioskodawcy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli jego złożenie we właściwym organie gminy stanowi znaczną uciążliwość dla wnioskodawcy. Wniosek złożony w tym trybie, organ gminy przesyła do właściwego organu gminy niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 2 dni od dnia złożenia.

    Wniosek składa się osobiście, z wyjątkiem:

    • osoby małoletniej, która nie ukończyła 13. roku życia, za którą wniosek składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów wraz z pisemną zgodą drugiego z rodziców lub opiekuna ustanowionego przez sąd, poświadczoną za zgodność podpisu przez organ gminy lub notariusza;
    • osoby małoletniej, która ukończyła 13. rok życia, a nie ma obowiązku posiadania dowodu osobistego, za którą wniosek składa jeden z rodziców lub opiekun ustanowiony przez sąd.

    Przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego osobom małoletnim, jest wymagana obecność dziecka, jeżeli ukończyło ono 5 lat. W przypadku niemożności złożenia wniosku w tym trybie z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej niedającej się pokonać przeszkody, osoba zawiadamia o tym organ gminy, który zapewnia przyjęcie wniosku w miejscu pobytu tej osoby, jeżeli pozwalają na to okoliczności, w jakich się ona znajduje. Wniosek o wydanie dowodu osobistego osobie małoletniej, która ukończyła 13. rok życia, niemającej obowiązku posiadania dowodu osobistego, podpisuje składający wniosek rodzic lub opiekun ustanowiony przez sąd oraz małoletni. Małoletni składa swój podpis w miejscu przeznaczonym na podpis, a rodzic lub opiekun ustanowiony przez sąd podpisuje wniosek obok tego miejsca.

    Do wniosku o wydanie dowodu osobie małoletniej załącza się:

    • dwie wyraźne i jednakowe fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, odzwierciedlające aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, przedstawiające tę osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy;
    • odpis skrócony aktu urodzenia.

    Wydanie dowodu następuje standardowo w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku, w niektórych przypadkach może się on jednak skrócić lub wydłużyć. Od omawianego wniosku nie pobiera się jednak jakiejkolwiek opłaty.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE