- Reklama -
piątek, 26 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOdwołanie od orzeczenia powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności

    Odwołanie od orzeczenia powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności

    Orzekanie o niepełnosprawności

    Warto wiedzieć, że powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenia o  niepełnosprawności osób, które nie ukończyły 16 roku życia, stopniu niepełnosprawności osób, które ukończyły 16 lat oraz wskazaniach do ulg i uprawnień osób posiadających orzeczenia o inwalidztwie lub niezdolności do pracy. Postępowanie to rozpoczyna się na wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego albo, za ich zgodą, na wniosek ośrodka pomocy społecznej. Ośrodki pomocy społecznej mogą uczestniczyć na prawach strony w sprawach, w których orzeka ten zespół. Wniosek składa się w powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności właściwym dla miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej lub właściwym dla miejsca pobytu w przypadku osób bezdomnych, przebywających poza miejscem stałego pobytu ponad dwa miesiące ze względów zdrowotnych lub rodzinnych, przebywających w zakładach karnych i poprawczych oraz domach pomocy społecznej i ośrodkach wsparcia w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej. Do czasu wydania orzeczenia osoba zainteresowana lub jej przedstawiciel ustawowy może wycofać wniosek o wydanie orzeczenia, co nie wymaga żadnego uzasadnienia.

    Wnioskodawca bierze udział w posiedzeniu składu orzekającego zespołu, bowiem podczas tego posiedzenia, na podstawie badania, sporządza się ocenę stanu zdrowia osoby zainteresowanej. Zainteresowany lub jego przedstawiciel ustawowy musi być powiadomiony o terminie rozpatrzenia wniosku nie później, niż na 7 dni przed jego rozpatrzeniem. Niestawienie się osoby zainteresowanej na posiedzenie powoduje pozostawienie sprawy bez rozpatrzenia. Jeżeli jednak niestawiennictwo spowodowane było ważnymi przyczynami lub zdarzeniami losowymi (no. nagłą chorobą, czy wypadkiem itp.), na wniosek osoby zainteresowanej, przewodniczący zespołu wyznacza nowy termin rozpatrzenia sprawy. W przypadku, gdy osoba zainteresowana lub dziecko nie mogą uczestniczyć w posiedzeniu składu orzekającego z powodu długotrwałej i nierokującej poprawy choroby, którą potwierdza zaświadczenie lekarskie, wówczas badanie przeprowadza się w miejscu pobytu osoby zainteresowanej lub dziecka. Jeżeli zaś  lekarz – przewodniczący składu orzekającego uzna posiadaną dokumentację medyczną za wystarczającą do wydania oceny stanu zdrowia, może być ona przeprowadzona bez badania, a orzeczenie wydane bez stawiennictwa osoby zainteresowanej lub dziecka. Wniosek powinien być rozpatrzony nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia jego złożenia. W przypadkach bardziej skomplikowanych spraw wniosek powinien być rozpatrzony nie później niż w ciągu 2 miesięcy od daty jego złożenia. O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w wyżej wymienionych terminach powiatowy zespół obowiązany jest zawiadomić wnioskodawcę, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy. Do terminów nie wlicza się okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu. Co istotne, przedłużenie terminu postępowania orzeczniczego nie wpływa na ważność wydanego orzeczenia.

    Odwołanie od orzeczenia powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności

    Osoba niezadowolona z wydanego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności może, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia, wnieść odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał dane orzeczenie. Powiatowy zespół jest zobowiązany, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania, przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy do wojewódzkiego zespołu. W ciągu tego terminu powiatowy zespół ma prawo do samokontroli wydanych i zaskarżonych orzeczeń. W przypadku więc, gdy uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, wówczas wydaje orzeczenie, w którym uchyla lub zmienia zaskarżone orzeczenie. Od orzeczenia wojewódzkiego zespołu przysługuje z kolei odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Wnosi się je w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia, za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu, który wydał dane orzeczenie. Jeżeli jednak wojewódzki zespół uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, wydaje orzeczenie, w którym uchyla lub zmienia zaskarżone orzeczenie. Należy pamiętać, że odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności nie przysługuje od orzeczeń o wskazaniach do ulg i uprawnień, bowiem postępowanie to jest jednoinstancyjne.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE