- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFormularze ZUSZapłacisz za wzrost wartości nieruchomości

    Zapłacisz za wzrost wartości nieruchomości

    Opłata adiencka jest to opłata ustalona w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych, które nie podlegają zwrotowi, albo opłatę ustaloną w związku ze scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości.

    Nowelizacja wprowadziła przepis, który stanowi o sytuacji, gdy w wyniku podziału nieruchomości dokonanego na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa – wzrośnie wartość tej nieruchomości – to wójt, burmistrz albo prezydent miasta może w drodze decyzji ustalić opłatę adiacencką z tego tytułu. W drodze uchwały rada gminy ustala wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej – jednak jej wysokość nie może być większa niż 30 procent różnicy wartości nieruchomości. Ustalenie tejże opłaty może nastąpić w terminie 3 lat od dnia, w którym decyzja, która zatwierdziła podział nieruchomości stała się ostateczna bądź też orzeczenie o podziale stało się prawomocne. Wartość nieruchomości zarówno przed jak i po podziale ustala się według cen na dzień wydania decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej. Należy również pamiętać o tym, iż stan nieruchomości przed podziałem przyjmuje się na dzień wydania decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości, natomiast stan nieruchomości po podziale przyjmuje się na dzień, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna lub orzeczenie o podziale stało się prawomocne (przy czym nie uwzględnia się części składowych nieruchomości).

    Nowelizacja określa stosowanie art. 66 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) w przypadku gdy w rozliczeniu opłaty adiacenckiej lub zaległości z tego tytułu, osoba zobowiązana jest do wniesienia tej opłaty może przenieść a rzecz gminy – za jej zgodą – prawa do działki gruntu wydzielonej w wyniku podziału. Z kolei różnice pomiędzy wartością działki gruntu wydzielonej w wyniku podziału, a należnością wynikającą z opłaty adiacenckiej pokrywane są w formie opłat.

    Opłatę adiacencką ustala wójt, burmistrz albo prezydent miasta w drodze decyzji – zgodnie z ugodą lub uchwałą o scaleniu i podziale nieruchomości. W przypadku ustanowienia na nieruchomości ograniczonych praw rzeczowych decyzja o ustaleniu opłaty adiacenckiej stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej.

    Internetowa Kancelaria Prawna
    www.SerwisPrawa.pl   

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE