- Reklama -
środa, 8 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJak założyć żłobek?

    Jak założyć żłobek?

    Konieczne jest uzyskanie wpisu do rejestru
    Prowadzenie żłobka jest działalnością regulowaną i wymaga wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Rejestr ten prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce jego prowadzenia. Jest on jawny i podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej gminy prowadzącej rejestr. Każdy, kto chce prowadzić taką placówkę musi złożyć stosowny wniosek o wpis do tego rejestru. Do wniosku należy dołączyć:
    – w przypadku osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej wyciąg z rejestru publicznego potwierdzający status podmiotu,
    – oświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON i identyfikacji podatkowej NIP,
    – oświadczenie o spełnianiu warunków lokalowych,
    – w przypadku osoby fizycznej oświadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie.
    Dodatkowo do wglądu trzeba przedstawić:
    – dokument stwierdzający tytuł prawny do lokalu, w którym ma być prowadzona opieka, np. akt własności czy umowę najmu,
    – w przypadku osoby fizycznej dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
    Od wniosku uiszcza się opłatę, która stanowi dochód własny gminy. Dowód uiszczenia opłaty przedstawia się do wglądu wraz z wnioskiem o wpis do rejestru. Wysokość opłaty ustalana jest przez radę gminy w drodze uchwały. Nie może być ona niższa niż 50 % minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zwolnione od opłat są zmiany w rejestrze oraz wykreślenie z rejestru. Od opłaty za wpis do rejestru zwolniona jest gmina. Przed dokonaniem wpisu do rejestru odpowiednie organy dokonują wizytacji lokalu. Ma to na celu sprawdzenie, czy w lokalu zapewnione są bezpieczne i higieniczne warunki wychowania i opieki nad dziećmi. Po dokonaniu wpisu właściwy organ wydaje stosowne zaświadczenie.


    Warunki lokalowe

    Do podjęcia działalności żłobkowej konieczne jest zapewnienie odpowiedniego lokalu. Żłobek musi mieć co najmniej dwa pomieszczenia, w tym jedno przystosowane do odpoczynku dzieci. Ponadto taki lokal powinien posiadać między innymi:
    – powierzchnię co najmniej 16m2, w przypadku pobytu w takim żłobku od 3 do 5 dzieci,
    – pomieszczenia przeznaczone na pobyt dzieci o wysokości co najmniej 2,5 m,
    – wyraźnie oznakowane pościel i leżaki, przypisane do konkretnego dziecka,
    – temperaturę w pomieszczeniach co najmniej 20°C,
    – zapewnione miejsce do przechowywania sprzętu i środków utrzymania czystości, zabezpieczone przed dostępem dzieci.


    Kto może być opiekunem w żłobku?

    Żłobek zapewnia opiekę nad każdym dzieckiem w wymiarze do 10 godzin dziennie. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wymiar ten może zostać wydłużony, na wniosek rodzica dziecka, za dodatkową opłatą. Opiekunem w takiej placówce może być osoba, która ma kwalifikacje pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego lub pedagoga opiekuńczo- wychowawczego. Ponadto może to być także osoba, która ma co najmniej wykształcenie średnie i co najmniej 2-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi do lat 3 lub przed zatrudnieniem jako opiekun w żłobku lub w klubie dziecięcym odbyła 280-godzinne szkolenie, z czego co najmniej 80 godzin w formie zajęć praktycznych. Jeden opiekun może sprawować opiekę maksymalnie nad ośmiorgiem dzieci. W przypadku, gdy w grupie znajduje się dziecko niepełnosprawne, dziecko wymagające szczególnej opieki lub dziecko, które nie ukończyło pierwszego roku życia może to być maksymalnie pięcioro dzieci. W żłobku, do którego uczęszcza więcej niż dwadzieścioro dzieci, trzeba zatrudnić przynajmniej jedną pielęgniarkę lub położną. Przy zapewnieniu opieki można korzystać z pomocy wolontariuszy. W takim wypadku każdy z nich musi przejść specjalnie 40-godzinne szkolenie.


    Statut i regulamin

    Żłobek działa na podstawie statutu. Statut określa w szczególności: nazwę i miejsce jego prowadzenia, cele i zadania oraz sposób ich realizacji, z uwzględnieniem wspomagania indywidualnego rozwoju dziecka oraz wspomagania rodziny w wychowaniu dziecka (w przypadku dzieci niepełnosprawnych-ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju niepełnosprawności), warunki przyjmowania dzieci oraz zasady udzielania za pobyt i wyżywienie w przypadku nieobecności dziecka w żłobku. Organizację wewnętrzną żłobka określa regulamin organizacyjny nadany przez jego dyrektora. W takim regulaminie ustala się godziny pracy placówki, biorąc oczywiście pod uwagę opinie rodziców.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE