- Reklama -
piątek, 26 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBankiKto potrzebuje karty rowerowej?

    Kto potrzebuje karty rowerowej?

    Komu wydawana jest karta rowerowa?
    Karta rowerowa jest wydawana dziecku za pisemną zgodą jego rodziców lub opiekuna. Może ją uzyskać osoba, która ukończyła 10 lat i wykazała się niezbędnymi umiejętnościami podczas zajęć szkolnych, zajęć prowadzonych przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego lub zajęć przez ośrodki szkolenia kierowców posiadające odpowiednie poświadczenie. Dziecko do 10 roku życia jest uznawane za pieszego i może się poruszać rowerem jedynie pod opieką osoby dorosłej. Należy pamiętać, że kierować wózkiem rowerowym lub rowerem wieloosobowym oraz przewozić wózkiem rowerowym lub na rowerze inną osobę może tylko osoba, która ukończyła 17 lat. Z kolei osoba pełnoletnia nie potrzebuje żadnych dokumentów uprawniających do kierowania jednośladem. Osoba niepełnoletnia również nie potrzebuje karty rowerowej jeżeli posiada kartę motorowerową lub kategorię prawa jazdy, którą można uzyskać przed ukończeniem pełnoletności.


    Kto wydaje kartę rowerową?

    W przypadku, gdy o kartę rowerową stara się uczeń szkoły do jej wydania jest upoważniony dyrektor szkoły. Jeżeli zaś starająca się osoba nie jest uczniem wówczas kartę wydaje dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagać. Dokument ten jest wydawany nieodpłatnie po zdaniu egzaminu. Egzamin na kartę rowerową odbywa się przeważnie w szkole podstawowej, do której uczęszcza dziecko. Składa się z części teoretycznej oraz praktycznej i przeprowadza go najczęściej delegowany do tego przez dyrektora szkoły nauczyciel.Kilka zasad ruchu dla rowerzystów
    Rowerzysta jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów ale jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku i zająć miejsce na jezdni. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Należy pamiętać, że rowerzysta nie może jeździć po jezdni obok innego uczestnika ruchu chyba, że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Nie powinien on również jeździć bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach oraz czepiać się pojazdów. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
    – opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
    – szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
    – warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
    W tym ostatnim przypadku jest on zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE