- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZatrzymanie i utrata prawa jazdy

    Zatrzymanie i utrata prawa jazdy

    Zatrzymanie prawa jazdy jest możliwe na podstawie przepisów Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r., Nr 108, poz.908 ze zm.).

    Policjant zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem, w razie:

    • uzasadnionego podejrzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
    • stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność,
    • podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy,
    • gdy upłynął termin ważności prawa jazdy,
    • gdy wobec kierującego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy,
    • gdy wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy,
    • przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego,
    • przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

    Ponadto funkcjonariusz policji może zatrzymać prawo jazdy w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

    Pokwitowanie za zatrzymanie prawa jazdy w sytuacji stwierdzenia jego zniszczenia, podejrzenia podrobienia lub przerobienia, upływu terminu ważności a także podejrzenia przestępstwa lub wykroczenia, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów, uprawnia do kierowania pojazdem jeszcze w ciągu 7 dni. Zatrzymane prawo jazdy, z wyjątkiem przypadku podejrzenia jego podrobienia lub przerobienia, policja przekazuje niezwłocznie, według właściwości, sądowi, prokuratorowi lub staroście. Powinno to nastąpić w ciągu 7 dni od zatrzymania dokumentu. W razie przeprowadzenia badania krwi lub moczu dla oceny trzeźwości lub zawartości środka działającego podobnie do alkoholu, prawo jazdy przekazuje się wraz z wynikiem tego badania. Jeżeli jednak wynik tego badania nie został uzyskany w ciągu 30 dni od dnia zatrzymania prawa jazdy, należy niezwłocznie zwrócić je właścicielowi.

     

    W sytuacji gdy dokument został zatrzymane na podstawie uzasadnionego podejrzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości albo popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów, prokurator lub sąd wydaje postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy.

    Termin na wydanie postanowienia wynosi 14 dni od otrzymania prawa jazdy. O wydaniu takiego postanowienia zawiadamia się właściwego starostę. Na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy służy zażalenie.

     

     

    W przypadku gdy upłynął termin ważności prawa jazdy lub kierujący pojazdem przekroczył limit  24 punktów karnych decyzje o zatrzymaniu prawa jazdy wydaje starosta.

    Decyzję o cofnięciu prawa jazdy wydaje starosta również w przypadku:

    – stwierdzenia na podstawie orzeczenia lekarskiego istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem (w tym również negatywnego wyniku badania psychologicznego, na które kierowany jest kierowca po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych),

    – utraty przez kierowcę kwalifikacji, co stwierdza się na podstawie wyniku egzaminu państwowego,

    – niepoddania się:

    a) kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji po przekroczeniu 24 punktów karnych,

    b) badaniu lekarskiemu w przypadku zastrzeżenia co do stanu zdrowia kierowcy, który uczestniczył w wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub kierował pojazdem pod wpływem alkoholu,

    c) badaniu psychologicznemu, jeżeli kierujący był sprawcą wypadku, w którym jest zabity lub ranny, kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości lub przekroczył limit punktów karnych. 

     

     

    W tym przypadku zwrot zatrzymanego prawa jazdy następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania. W tym celu należy złożyć wniosek o przywrócenie prawa jazdy a ponadto przedstawić aktualne zaświadczenie lekarskie, wystawione przez lekarza uprawnionego do badań kierowców, zaświadczenia o pozytywnym wyniku z egzaminu sprawdzającego kwalifikacje (jeżeli była taka konieczność) oraz dowód osobisty.

     

     

    Inną możliwością utraty prawa jazdy przez kierowcę jest środek karny, w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, wydany przez sąd.

    Z orzeczeniem zakazu wiąże się bezpośrednio obowiązek zwrotu prawa jazdy. Po pierwsze, sąd może (ale nie musi) orzec zakaz prowadzenia pojazdów, jeżeli osoba uczestnicząca w ruchu została skazana za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Dotyczy to spowodowania wypadku drogowego lub katastrofy w komunikacji albo sprowadzenia jej bezpośredniego niebezpieczeństwa, prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Prawo jazdy zostanie odebrane kierowcy, jeżeli popełniając przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia. Jeśli w wyniku takiego zdarzenia osoba poniosła śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, kierowca zostanie pozbawiony prawa jazdy na zawsze. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze także w razie ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub ucieczki z miejsca zdarzenia. Zakazem mogą być objęte wszystkie pojazdy lub poszczególne ich rodzaje. Naruszenie zakazu prowadzenia pojazdów stanowi przestępstwo. Zakaz orzeka się na okres od roku do 10 lat bądź dożywotnio.

     

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE