- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoW nocy powinno być cicho

    W nocy powinno być cicho

    Cisza nocna w Polsce

    Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami cisza nocna w Polsce trwa pomiędzy godziną 22.00 a 6.00 rano. Zakłócanie odpoczynku w tym czasie jest wykroczeniem, za które sprawca hałasu może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Sankcją za tego typu zachowanie jest kara finansowa. 

    Przepisy regulujące kwestię ciszy nocnej znaleźć możemy w Kodeksie cywilnym (art. 144) oraz Kodeksie wykroczeń (art. 51 § 1). Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swojego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno – gospodarczego przeznaczenia nieruchomości oraz stosunków miejscowych. Zakazane jest zachowanie związane z hałasowaniem, krzykiem, alarmowaniem (oczywiście tym nieuzasadnionym) czy innymi wybrykami zakłócającymi spokój, porządek publiczny i spoczynek nocny. Przepisy obowiązujące się w tym zakresie mają charakter bezwzględnie obowiązujący i nie można ich uchylić poprzez poinformowanie sąsiadów o planowanym nocnym remoncie czy urządzeniu imprezy. Zakłócaniem ciszy nocnej może być przykładowo nocny remont, przeprowadzki, głośna impreza. Powyższe sytuacje mogą mieć miejsce nie tylko w mieszkaniu naszego sąsiada (choć z praktyki wynika, że tak jest najczęściej), ale także w pobliżu naszego domu (np. nocne trzepanie dywanu na podwórku o godzinie 23.00) – wg ustawodawcy nie ma to jednak znaczenia. Warto pamiętać, że niektóre spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty lokatorskie czy zarządy budynków wprowadzają dodatkowe przepisy w tym zakresie, głównie obostrzające powszechnie obowiązujące przepisy. Dobrze byłoby zatem zapoznać się z takimi regulaminami, bo może okazać się, że cisza nocna obejmuje znacznie dłuższy okres czasu i większą ilość zakazanych zachowań.

    Co na to Kodeks wykroczeń?

    Zgodnie z treścią art. 51 KW, kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Jeżeli czyn określony powyżej ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

    Warto wyjaśnić, że wybryk to zachowanie się jakiego wśród konkretnych okoliczności czasu, miejsca i otoczenia, ze względu na przyjęte zwyczajowo normy ludzkiego współżycia nie należało się spodziewać, które zatem wywołuje powszechne negatywne oceny społeczne i uczucia odrazy, gniewu, oburzenia. Wybryk charakteryzuje więc ostra sprzeczność z powszechnie akceptowanymi normami zachowania się. A contrario nie może być uznany za "wybryk" czyn, który nie tylko, iż nie koliduje w rażący sposób z obowiązującymi w określonym kontekście sytuacyjnym normami zachowania się, ale wręcz wzbudza – w odbiorze powszechnym – oceny akceptacji, choćby milczącej zgody, aprobaty, podziwu lub uznania. Zakłócenie porządku publicznego to wywołanie stanu, który w danym miejscu, czasie i okolicznościach, zgodnie z przyjętymi zwyczajami i obowiązującymi przepisami, uważa się za nienormalny i który, w obiektywnym odbiorze, odczuwany jest jako utrudnienie lub uniemożliwienie powszechnie akceptowanego sposobu zachowania się w miejscach dostępnych dla bliżej nieokreślonej liczby osób. Natomiast zakłócenie spokoju publicznego to naruszenie równowagi psychicznej ludzi, powodujące negatywne przeżycia psychiczne nieoznaczonych osób, powstające z bezpośredniego oddziaływania na organy zmysłów.

    Dotkliwa kara?

    Kara za zakłócanie ciszy nocnej obejmuje nie tylko uporczywe i długotrwałe zachowania ale również zdarzenia incydentalne. Organami właściwymi do pociągnięcia naruszającego ciszę nocną są m.in. policja oraz straż miejska. Mandat za niewłaściwe i głośne zachowanie w nocnych godzinach wynosi 200 zł. Należy jednak wiedzieć, że uporczywe zakłócanie spokoju w nocy może znaleźć swój finał w sądzie. Nie wolno zapominać także o odpowiedzialności w tej kwestii właścicieli lub najemców lokalu za inne hałasujące osoby w danym mieszkaniu. Warto więc zadbać, aby nasi goście nie uprzykrzali sąsiadom ich odpoczynku, ponieważ może się to skończyć z niekorzyścią dla nas.

    Podstawa prawna:

    [art. 51 k.w. (Dz.U. z 2013 r. Nr 482 j.t.)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE