Jesteś tutaj:
Prawo cywilne
22.07.2011 - Jarosław Olejarz
Kliknij, aby ocenić:
 
5/1
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Jak można dochodzić swoich praw w postępowaniu grupowym?

Obecnie od roku czasu, tj. od dnia 19 lipca 2010 roku obowiązują przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 2009 roku o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz. U. 2010 Nr 7, poz. 44). Przy ustanawianiu tego postępowania, wzorowano się na podobnych rozwiązaniach europejskich obowiązujących np. Hiszpanii, Holandii czy w krajach skandynawskich, a także normach obowiązujących w Stanach Zjednoczonych czy Izraelu. Ustawa stwarza mechanizmy, który umożliwiają dochodzenie roszczeń, które dotąd nie były realizowane z takich przyczyn, jak nieopłacalność procesu indywidualnego ze względu na niską wysokość roszczenia, czy trud i koszty ponoszone przez indywidualnego powoda. Czym jednak jest to postępowanie grupowe w polskim wydaniu?

Aby dochodzić roszczeń w postepowaniu grupowym konieczne jest zebranie minimum 10 osób

Wprowadzone przepisy mają na celu ochronę interesów wielu podmiotów w jednym postępowaniu cywilnym. Jak określił to sam ustawodawca, celem ustawy jest unormowanie sądowego postępowania cywilnego w sprawach, w których są dochodzone roszczenia jednego rodzaju, przez co najmniej 10 osób, oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej (postępowanie grupowe). Osoba przystępująca do postępowania grupowego ma pełną swobodę w zakresie dochodzenia swoich roszczeń, tzn. wszczęcie postępowania grupowego nie wyłącza możliwości dochodzenia roszczeń przez inne osoby, które nie przystąpiły do grupy lub z niej wystąpiły. Oznacza to, że dochodzenie roszczeń w postępowaniu grupowym nie wyklucza możliwości wytoczenia powództwa przeciw temu samemu pozwanemu przez osoby, które nie przystąpią do grupy, mimo że ich roszczenie nadawałoby się do tego, albo też wystąpiły z takiej grupy.

 

 

Zakres roszczeń dochodzonych w postępowaniu grupowym

 

Ustawa ma zastosowanie w sprawach o roszczenia o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych. Zakres ustawy jest świadomie zakreślony szeroko. Podstawowym wyznacznikiem dopuszczalności postępowania grupowego jest wymóg, według którego chodzi tylko o te przypadki, gdy roszczenia członków grupy są oparte na jednakowej podstawie faktycznej albo na jednakowej podstawie prawnej, jeżeli istotne okoliczności faktyczne uzasadniające żądanie są wspólne dla wszystkich roszczeń.

 

Autor/Źródło: Jarosław Olejarz1 2 3 4 5 6 7 8 9 DALEJ
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.