- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWypadek dziecka na kolonii - jak uzyskać odszkodowanie?

    Wypadek dziecka na kolonii – jak uzyskać odszkodowanie?

    Organizator wypoczynku dla dzieci musi mieć ubezpieczenie NNW

    Należy pamiętać, że organizator wypoczynku dzieci musi obowiązkowo wykupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Takie ubezpieczenie jest przeznaczone dla wszystkich uczestników kolonii, czy obozu i zazwyczaj obejmuje wiele rodzajów zdarzeń, którym mogą ulec dzieci. Warto więc jeszcze przed wyjazdem dziecka sprawdzić nie tylko sumę ubezpieczenia ale również jego zakres. W związku z tym należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), aby wiedzieć co dokladnie obejmuje.

    Zgłoszenie wypadku

    W sytuacji, gdy dziecko ulegnie wypadkowi w czasie zorganizowanego wypoczynku jego rodzice (bądź opiekunowie prawni) mają prawo wystąpić o odszkodowanie z tego tytułu. W tym celu należy skontaktować się z organizatorem kolonii, czy obozu w celu uzyskania informacji, czy pechowe zdarzenie zostało zgłoszone do zakładu ubezpieczeń, w którym wykupiono ubezpieczenie NNW.  Jeżeli jednak organizator tego nie zrobił, wówczas wypadek dziecka trzeba zgłosić samodzielnie, udając się do właściwego ubezpieczyciela. Na podstawie odpowiednio wypełnionego formularza zgłoszeniowego zakład ubezpieczeń podejmuje niezbędne czynności, mające na celu ustalenie stanu faktycznego, okoliczności i przebiegu zdarzenia. Ubezpieczyciel powinien także poinformować opiekunów dziecka o konieczności przedłożenia pełnej dokumentacji lekarskiej, uwzględniającej przebieg jego leczenia.

    Przyznanie świadczenia

    Nie należy zapominać, że wysokość odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia, na którą było ubezpieczone dziecko oraz procentowo ustalonego uszczerbku na zdrowiu. Przyznane świadczenie stanowi bowiem określony procent sumy ubezpieczenia, który określa lekarz powołany przez ubezpieczyciela. Dlatego też po zakończeniu leczenia dziecko otrzyma skierowanie na końcowe badanie lekarskie, podczas którego zostanie ustalony uszczerbek na jego zdrowiu. W przypadku, gdy odszkodowanie nie zostało przyznane lub też są zastrzeżenia co do jego wysokości, opiekun dziecka może odwołać się od niekorzystnej decyzji. Takie odwołanie składa się na piśmie, zazwyczaj do dyrektora jednostki wydającej decyzję. Jeżeli decyzja zostanie podtrzymana, wówczas można złożyć odwołanie do jednostki nadrzędnej lub bezpośrednio do zarządu zakładu ubezpieczeń. Jeżeli nie przyniesie to oczekiwanego rezultatu istnieje możliwość skierowania pisma do Rzecznika Ubezpieczonych o podjęcie interwencji w sprawie odszkodowawczej. Po zbadaniu sprawy Rzecznik może skierować pismo do zakładu ubezpieczeń w celu rozwiązania danego problemu. W ostateczności pozostaje skierowanie sprawy na drogę sądową.

    Odszkodowania można domagać się również od wychowawcy kolonijnego

    Warto wiedzieć, że za dziecko odpowiada także wychowawca kolonijny lub obozowy. Jeżeli więc nie dopełnił on swoich obowiązków i w konsekwencji naraził dziecko na niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu podlega odpowiedzialności karnej z art. 160 Kodeksu karnego. Co ważne, w razie udowodnienia opiekunowi jego oczywistej winy, rodzice, czy opiekunowie dziecka mogą domagać się odszkodowania także od tej osoby.


    Odszkodowanie można uzyskać również z tytułu szkolnego ubezpieczenia

    Trzeba mieć na uwadze, że odszkodowania można domagać się także na podstawie szkolnej polisy NNW dziecka. Wszystkie szkoły posiadają bowiem ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych, które ochroną ubezpieczeniową często obejmują również okres wakacji. Co istotne, wypłata świadczenia przez firmę, w której zawarł ubezpieczenie organizator wypoczynku dzieci, nie wyklucza możliwości otrzymania odszkodowania także z tego tytułu. Informacje dotyczące tego ubezpieczenia, jego zakresu i czasu trwania ochrony można uzyskać bezpośrednio w szkole, do której uczęszcza dziecko.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE