- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPrzywrócenie terminu w postępowaniu cywilnym

    Przywrócenie terminu w postępowaniu cywilnym

    Przepisy postępowania cywilnego określają, że uchybienia terminom mogą pociągać za sobą również inne niż bezskuteczność następstwa, np.:
    • osoba działająca bez pełnomocnictwa – powinna je złożyć albo przedstawić zatwierdzenie swojej czynności przez stronę – w wyznaczonym przez sąd terminie. Jeżeli termin upłynął bezskutecznie, sąd pominie czynności procesowe tej osoby
    • sąd pierwszej instancji odrzuci na posiedzeniu niejawnym apelację wniesioną po upływie przepisanego terminu, jak również apelację, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
    W przypadku, gdy niedotrzymanie terminu nie wynikało z Twojej winy (np. przebywałeś w szpitalu) oraz jednocześnie brak tej czynności procesowej spowodował po Twojej stronie ujemne skutki procesowe możesz złożyć wniosek o przywrócenie terminu.


    Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu
    wnosi się na piśmie do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Wyjątkiem od tej zasady, są sprawy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych – gdzie wniosek można złożyć ustnie do protokołu. Wniosek o przywrócenie terminu musi spełniać wymogi pisma procesowego. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek. Bardzo ważne jest wskazanie, że uchybienie terminowi nie nastąpiło z Twojej winy.

    Ponadto, co jest bardzo istotne, równocześnie z wnioskiem o przywrócenie terminu strona powinna dokonać czynności procesowej, której uchybiła. Zatem, gdy występujesz do sądu z wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia apelacji to wraz z wnioskiem musisz złożyć samą apelację. Spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuca. Postanowienie w przedmiocie wniosku o przywrócenie terminu może być wydane na posiedzeniu niejawnym.


    Przywrócenie terminu
    nie zawsze jest możliwe. Niedopuszczalne jest przywrócenie terminu do złożenia środka odwoławczego od wyroku orzekającego unieważnienie małżeństwa lub rozwód albo ustalającego nieistnienie małżeństwa, jeżeli choćby jedna ze stron zawarła po uprawomocnieniu się wyroku nowy związek małżeński. Może się zdarzyć, że np. pobyt w szpitalu, usprawiedliwiający niezłożenie pisma procesowego w terminie trwa bardzo długo. Wówczas musimy pamiętać o tym, że upływie roku od uchybionego terminu, jego przywrócenie jest dopuszczalne tylko w wypadkach wyjątkowych.

     

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE