Jesteś tutaj:
Prawo cywilne
26.10.2015 - Rafał Rodzeń
Kliknij, aby ocenić:
 
5/8

Jak sprawdzić nieruchomość przed jej zakupem?

Jakakolwiek umowa dotycząca nieruchomości musi przybierać formę aktu notarialnego, w przeciwnym razie będzie nieważna i nie wywoła zamierzonych przez strony skutków prawnych. Tym samym oznacza to, iż sprzedaż czy zamiana nieruchomości będzie wiązać się z wizytą w kancelarii notarialnej, a wraz z tym z koniecznością uiszczenia wynagrodzenia notariuszowi. Niezależnie od tego, zanim udamy się do prawnika na sfinalizowanie transakcji warto wiedzieć, co należy zrobić, aby zakup działki, mieszkania czy domku nie okazał się dużą pomyłką.

Nieruchomość może być przedmiotem umowy darowizny, sprzedaży, czy wreszcie należeć do masy spadkowej po zmarłym właścicielu. Nie każdy jednak wie w jaki sposób najbezpieczniej dokonać zakupu wymarzonego domu czy nawet zwykłej działki, tak aby za jakiś czas nie okazało się, że musimy spłacać cudze długi lub co gorsza na terenie naszej nieruchomości pojawi się w przyszłości autostrada.

 

Oprócz standardowego wywiadu prowadzonego podczas szukania wymarzonego domu, obejmującego np. ustalanie ceny nieruchomości, ogólnego stanu zużycia, położenia, a także sąsiedztwa, powinniśmy zadbać również o ustalenie stanu prawnego interesującej nas nieruchomości. Podstawową czynnością w tym zakresie jest dokładne obejrzenie jej księgi wieczystej. Każda nieruchomość w Polsce musi mieć urządzoną księgę wieczystą, w której wpisywane są nie tylko prawa dotychczasowego właściciela ale także wszelkie obciążenia lokalu, budynku czy gruntu. Przeglądanie treści księgi wieczystej jest darmowe – wystarczy do tego wizyta w wydziale ksiąg wieczystych we właściwym sadzie rejonowym. Przeglądanie interesującej nas księgi jest całkowicie darmowe. Dla zapracowanych ustawodawca znalazł wygodniejsze rozwiązanie – prawie wszystkie księgi są bowiem dostępne w Internecie na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości. Tym samym bez kłopotu możemy wygodnie poprzeglądać w zaciszach własnego domu księgę interesującej nas nieruchomości. Treść księgi ma dla kupującego zasadnicze znacznie, ponieważ wynika z niej kto dokładnie jest jej właścicielem, czy nie jest obciążona hipoteką, służebnością (np. przesyłu czy drogi koniecznej) lub innym ograniczonym prawem rzeczowym. Uchroni to nas przed niechcianymi niespodziankami, które mogą pojawić się już po zawarciu umowy sprzedaży wymarzonego domu – nikt chyba nie chciałby dowiedzieć się, że musi spłacać hipotekę przez okres następnych 20 lat. 

 

Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości przejdź do formularza »

 

Po rzetelnym obejrzeniu księgi wieczystej oraz upewnieniu się, że nie ma w niej żadnych zagrożeń dla kupującego, powinien on udać się do najbliższego Urzędu Gminy. Wszystko po to, aby zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego, który określa warunki zabudowy dla konkretnej działki. W Urzędzie możemy uzyskać informacje nie tylko związane z tym czy dana nieruchomość jest przeznaczona pod zabudowę  mieszkaniową, ale także czy w niedalekiej przyszłości nie planowana jest na danym ternie inwestycja polegająca np. na wybudowaniu centrum handlowego czy poprowadzeniu jezdni.

 

Zdarzyć się jednak może, że planu zagospodarowania przestrzennego dla interesującej nas nieruchomości po prostu nie sporządzono. W takiej sytuacji, jeżeli jesteśmy nadal zainteresowani kupnem nieruchomości, musimy wystąpić do Urzędu z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

 

Kolejnym ważnym krokiem jest ustalenie istniejącego lub projektowanego uzbrojenia terenu, czyli dostępu wszelkich niezbędnych mediów. Oczywiście dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy mamy do czynienia z nieruchomością gruntową, na której chcemy wybudować swój dom. Warto także pamiętać o przeanalizowaniu gruntu, na którym posadowimy dom – czy aby przypadkiem nadaje się on w ogóle do takiego celu. Nie każdy wie, że niektóre nieruchomości posiadają pewne ograniczenia budowlane w związku z przynależnością do tzw. obszaru Natura 2000, który chroni siedliska istotnych dla równowagi ekosystemu roślin i zwierząt. Jeżeli nasza nieruchomość znajdzie się w tym obszarze, musimy się wówczas liczyć ze znaczącymi ograniczeniami budowlanymi, które szczegółowo reguluje ustawa – Prawo ochrony środowiska.

Autor/Źródło: Rafał RodzeńWasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.