Jesteś tutaj:
Prawo cywilne
11.01.2013 - Rafał Rodzeń
Kliknij, aby ocenić:
 
5/3

Prawa i obowiązki przy sprzedaży samochodu

Kupno używanego samochodu powinno być poprzedzone dokładnym namysłem. Łatwo bowiem kupić od ręki niedrogie auto, jednak później może się ono okazać przyczyną naszych prawnych i finansowych kłopotów. Pamiętajmy zatem nie tylko o dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego interesującego nas pojazdu, ale także jego stanu prawnego – np. czy rzeczywiście należy ono do zbywcy i czy nie jest przypadkiem kradzione lub powypadkowe.

Obowiązujące przepisy prawa nakładają na kupującego i sprzedającego szereg różnych obowiązków związanych ze sprzedażą auta. Nie każdy jednak jest świadomy tego, że podpisanie umowy sprzedaży samochodu nie jest ostatnią czynnością, która finalizuje zakup. W zasadzie jest to jedna z pierwszych czynności, która inicjuje inne nie mniej ważne obowiązki obu stron zawartej umowy.
Sprzedający
Podstawowym obowiązkiem sprzedającego auto jest przekazanie nabywcy dokumentu obowiązkowego ubezpieczenia OC, dowodu rejestracyjnego auta (oczywiście tylko, gdy było ono zarejestrowane), kartę pojazdu (jeżeli taka została wydana), zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu (jeśli jest to wymagane). Pamiętajmy, że powyższe dokumenty muszą być przekazane kupującemu już po podpisaniu przez niego umowy.Dodatkowymi obowiązkami spoczywającymi na sprzedawcy samochodu są zgłoszenie sprzedaży auta w Wydziale Komunikacji, poinformowanie w terminie 14 dni od daty sprzedaży o zawarciu umowy dotychczasowego ubezpieczyciela samochodu. Nie poinformowanie ubezpieczyciela w wymaganym terminie może skutkować wznowieniem polisy ubezpieczeniowej lub windykacją II raty składki.

Autor/Źródło: Rafał Rodzeń
To jest tylko fragment artykułu...
Aby uzyskać dostęp do pełnej treści
Jeśli nie jesteś jeszcze naszym użytkownikiem dołącz do nas bezpłatnie!
Kupujący Pierwszym obowiązkiem kupującego, oprócz zapłaty umówionej ceny za auto, jest rejestracja samochodu w Wydziale Komunikacji.
[...]
Sprzedający Podstawowym obowiązkiem sprzedającego auto jest przekazanie nabywcy dokumentu obowiązkowego ubezpieczenia OC, dowodu rejestracyjnego auta (oczywiście tylko, gdy było ono zarejestrowane), kartę pojazdu (jeżeli taka została wydana), zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu (jeśli jest to wymagane).
[...]
Dodatkowymi obowiązkami spoczywającymi na sprzedawcy samochodu są zgłoszenie sprzedaży auta w Wydziale Komunikacji, poinformowanie w terminie 14 dni od daty sprzedaży o zawarciu umowy dotychczasowego ubezpieczyciela samochodu.
[...]
Pamiętajmy, że kupno samochodu na terytorium Polski obliguje nowego właściciela do złożenia w WK dowodu własności auta (np.
[...]
.Obowiązujące przepisy prawa nakładają na kupującego i sprzedającego szereg różnych obowiązków związanych ze sprzedażą auta.
[...]
OC Istotną kwestią jest także sytuacja polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC.
[...]
Jeżeli zatem nabywca postanowi pozostać przy dotychczasowym ubezpieczeniu OC pojazdu, powinien on wiedzieć, że ubezpieczyciel może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki ubezpieczeniowej już od dnia przeniesienia prawa własności samochodu na kupującego.
[...]
Kupujący jest obciążony podatkiem od czynności cywilnoprawnych, który stanowi 2% wartości rynkowej samochodu.
[...]
Nie każdy jednak jest świadomy tego, że podpisanie umowy sprzedaży samochodu nie jest ostatnią czynnością, która finalizuje zakup.
[...]
Obowiązujące przepisy prawa nakładają na kupującego i sprzedającego szereg różnych obowiązków związanych ze sprzedażą auta.
[...]
Umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na jaki została zawarta, w związku z tym kupujący auto ma prawo do skorzystania z ubezpieczenia OC aż do czasu jego wygaśnięcia.
[...]
Z drugiej strony nowy właściciel samochodu ma dwie możliwości – pozostania przy dotychczasowym ubezpieczeniu albo rezygnacji z polisy OC i wybranie nowego ubezpieczyciela.
[...]
umowa sprzedaży, darowizny, zamiany, faktura, rachunek, orzeczenie sądowe), dowodu rejestracyjnego z ważnym przeglądem technicznym (ewentualnie decyzję o czasowym wycofaniu samochodu z ruchu), karty pojazdu, ważnej polisy OC, a także dowodu osobistego (gdy kupującym jest osoba prawna – wpisu z właściwego rejestru).
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Polecana kancelaria prawna
Kancelaria radców prawnych
Kadron
Kancelaria Adwokacka
Informacja o kancelarii pochodzi z Bazy prawników SerwisPrawa.pl
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.