- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzy można przekazać swój majątek niespokrewnionej osobie?

    Czy można przekazać swój majątek niespokrewnionej osobie?

    Na czym dokładnie polega zapis windykacyjny?
    Zapis windykacyjny polega na przekazaniu konkretnej osobie określonej rzeczy, która przechodzi na jego własność z chwilą otwarcia spadku, czyli  w momencie śmierci spadkodawcy, bez konieczności podejmowanie dodatkowych działań z jej strony. Należy pamiętać, że do skuteczności zapisu windykacyjnego konieczne jest, aby spadkodawca zawarł swoją wolę w testamencie notarialnym. Brak testamentu notarialnego powoduje bowiem nieskuteczność zapisu windykacyjnego. Aby nie było wątpliwości o jaki zapis chodzi w treści aktu notarialnego powinno znaleźć się wyraźne określenie, że spadkodawca ustanawia taki zapis. Co ważne, w chwili otwarcia spadku rzecz objęta zapisem musi należeć do spadkodawcy. W przypadku prawa użytkowania lub służebności, konieczne jest aby przedmiot, na którym ustanawia się te prawa wchodził do spadku. Ponadto spadkodawca nie mógł być zobowiązany do zbycia przedmiotu zapisu windykacyjnego lub składnika spadku, na którym ma powstać użytkowanie lub służebność.

    Co może być przedmiotem zapisu windykacyjnego?
    Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być:
    – rzecz oznaczona co do tożsamości (np. samochód, mieszkanie),
    – zbywalne prawo majątkowe (np. autorskie prawa majątkowe),
    – przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne,
    – ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.

    Warto wiedzieć, że zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 18 lipca 2012r.(sygn. akt. III CZP 46/12) spadkodawca może także zapisać w testamencie w/w prawa albo rzeczy należące do majątku wspólnego małżonków pozostających w ustroju wspólności ustawowej. Nie jest jednak możliwe przekazanie w ten sposób określonej kwoty pieniędzy. Poza tym zapis windykacyjny nie może być obciążony żadnym terminem ani warunkiem, np. nie można przekazać mieszkania synowi pod warunkiem, że pójdzie on na studia. Zapis windykacyjny nieważny ze względu na zastrzeżenie warunku lub terminu wywołuje skutki zapisu zwykłego uczynionego pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu, chyba że co innego wynika z treści testamentu lub z okoliczności.


    Przyjęcie i odrzucenie zapisu windykacyjnego

    Nabycie danej rzeczy na podstawie zapisu windykacyjnego musi zostać stwierdzone. Może tego dokonać notariusz w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku lub sąd. Przedmiot zapisu windykacyjnego jest wyłączany z masy spadkowej, ale jego wartość jest uwzględniana przy wyliczaniu zachowku. Pozostała część spadku podlega normalnemu podziałowi w ramach dziedziczenia. Zapisobierca, która przyjmie w zapisie, np. samochód, może nadal uczestniczyć w postępowaniu spadkowym dotyczącym pozostałej części majątku zmarłego. Jego udziały w tym dziedziczeniu nie są w żadnym stopniu ograniczone. Zapis windykacyjny można uczynić na rzecz jednej lub kilku osób. Do zapisów windykacyjnych stosuje się odpowiednio przepisy o powołaniu spadkobiercy, przyjęciu i odrzuceniu spadku, o zdolności do dziedziczenia oraz o niegodności.

    Termin na przyjęcie zapisu windykacyjnego wynosi 6 miesięcy od dnia, w którym zapisobierca dowiedział się o tytule swojego powołania. Zapisobierca może w tym czasie przyjąć zapis wprost, z dobrodziejstwem inwentarza lub go odrzucić. Osoba otrzymująca w drodze zapisu windykacyjnego określony składnik majątku spadkodawcy odpowiada również za długi spadkowe. Odpowiedzialność ta jest ograniczona do wartości otrzymanych przez takie osoby przedmiotów z zapisu według stanu i cen z chwili otwarcia spadku. Zapisobiercą nie może być osoba, która nie żyje w chwili otwarcia spadku oraz osoba prawna, która w tym czasie nie istnieje. Dziecko już poczęte w chwili otwarcia spadku może zostać zapisobiercą, jeżeli urodzi się żywe. Przyczyną pozbawienia zapisu windykacyjnego może być również niegodność dziedziczenia. Ma ona miejsce w przypadku, gdy zapisobierca popełnił ciężkie umyślne przestępstwo przeciwko spadkodawcy, nakłonił go podstępem lub groźbą do sporządzenia lub odwołania testamentu, umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił ten dokument  bądź świadomie skorzystał z takiego fałszywego testamentu. Należy jednak pamiętać, że dana osoba nie zostanie uznana za niegodną dziedziczenia, jeżeli spadkodawca jej przebaczył. Skutkiem uznania zapisobiercy za niegodnego jest wyłączenie go od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.


    Opłaty

    Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej opłata za sporządzenie testamentu z zapisem windykacyjnym wynosi 200,- zł a poświadczenie dziedziczenia z zapisem windykacyjnym to koszt 100,- zł.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE