- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej

    Umowa zamiany

    Istota umowy zamiany
    Umowa zamiany jest umowa nazwaną, dwustronnie zobowiązującą, przenoszącą własność rzeczy. W ramach tej umowy każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. W swojej konstrukcji zamiana jest bardzo podobna do umowy sprzedaży. Dlatego też do tej umowy należy stosować przepisy dotyczące sprzedaży, co jest oczywiście związane z określonymi uprawnieniami i obowiązkami stron, np. rękojmią za wady rzeczy podlegających wymianie . Należy jednak pamiętać, że przy umowie zamiany wzajemne świadczenia stron są niepieniężne. Nie istnieje tu więc obowiązek zapłaty ceny. Umowa zamiany ma często charakter mieszany, co oznacza, że przedmioty zamiany nie muszą być równoważne. Jeżeli więc obie strony zgadzają się na to, jeden przedmiot może mieć większą wartość od drugiego.  Strony umowy
    Stronami umowy zamiany mogą być zarówno osoby fizyczne, osoby prawne a także jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje podmiotowość prawną. Oczywiście każda ze stron umowy musi być właścicielem rzeczy będącej przedmiotem umowy.


    Przedmiot umowy

    Przedmiotem zamiany mogą być rzeczy ruchome (np. komputer, rower, czy samochód)  prawa majątkowe (np. wierzytelności) a także nieruchomości (np. działka, dom, lokal). Należy pamiętać, że pieniądze mogą być przedmiotem zamiany jako rzeczy, czyli np. numizmaty a nie jako mierniki wartości. W przypadku, gdy umowa zamiany przewiduje obowiązek dopłaty określonej ilości pieniędzy wówczas jest to umowa mieszana.


    Forma umowy

    Umowa zamiany ma formę zależną od jej przedmiotu. W przypadku, gdy przedmiotem tej umowy jest nieruchomość musi być ona bezwzględnie zawarta w formie aktu notarialnego. Jest to bowiem umowa przenosząca własność nieruchomości i jako taka musi mieć tą szczególną formę. W sytuacji, gdy umowa dotyczy ruchomości forma może być dowolna. Oczywiście warto zawrzeć ją na piśmie nawet jeśli przepisy tego nie wymagają. Jest to szczególnie przydatne w przypadku ewentualnego sporu sądowego.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE