- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSprzeciw od nakazu zapłaty

    Sprzeciw od nakazu zapłaty

    Co powinien zawierać  sprzeciw od nakazu zapłaty?
    W sprzeciwie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości czy też w części. Musi również przedstawić wszystkie zarzuty oraz przytoczyć okoliczności faktyczne i dowody, np. zeznania świadków, potwierdzenie przelewu, czy też pisemne pokwitowanie powoda o spełnieniu świadczenia. Bardzo ważne jest, aby wszystkie zarzuty podać w tym właśnie piśmie. W przeciwnym wypadku nie będzie można się na nie powoływać w dalszej części postępowania. Takim zarzutem może być zarzut przedawnienia, spełnienia roszczenia, potrącenia wierzytelności czy nieważności zobowiązania, na które powołuje się powód. Zgodnie z ostatnią nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2011r. Nr 233, poz. 1381) od 3 maja 2012r. sąd będzie pomijał spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w sprzeciwie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności. Należy pamiętać, że w sytuacji, gdy pozew wniesiono na formularzu urzędowym wniesienie sprzeciwu również wymaga zachowania tej formy. Wzory sprzeciwu można znaleźć w Internecie. Pismo zawierające sprzeciw należy skierować do sądu, który wydał nakaz zapłaty. W przypadku, gdy nakaz zapłaty wydał referendarz sądowy sprzeciw kieruje się do sądu, przed którym wytoczono powództwo. Pozwany ma na to 2 tygodnie od dnia doręczenia nakazu zapłaty.

    Odrzucenie sprzeciwu

    Sąd odrzuca sprzeciw wniesiony po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalny albo którego braków pozwany nie usunął w terminie. Nakaz zapłaty, przeciwko któremu w całości lub w części nie wniesiono skutecznie sprzeciwu, ma skutki prawomocnego wyroku i stanowi podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego.


    Skutki wniesienia sprzeciwu

    W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc a przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu razem z wezwaniem na rozprawę. Nakaz zapłaty traci moc w części zaskarżonej sprzeciwem. Sprzeciw jednego tylko ze współpozwanych o to samo roszczenie oraz co do jednego lub niektórych uwzględnionych roszczeń powoduje utratę mocy nakazu jedynie co do nich. W ten sposób rozprawa rozpoczyna się od nowa, tym razem z udziałem pozwanego.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE