- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJak dobrze napisać pozew?

    Jak dobrze napisać pozew?

    Przede wszystkim należy pamiętać, że w sprawach mniejszej wagi, które będą rozstrzygane w postępowaniu uproszczonym, pozew wnosi się na specjalnym urzędowym formularzu. W takim postępowaniu rozstrzygane są sprawy o roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10.000,-zł a w sprawach o roszczenia wynikające z rękojmi, gwarancji jakości lub z niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej, jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza tej kwoty, albo sprawy o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej bez względu na wartość przedmiotu sporu.

    Pozew powinien spełniać warunki, jakie konieczne są dla każdego pisma procesowego i zawierać:

    • oznaczenie sądu do którego jest skierowane (np. Sąd Rejonowy w …),
    • imię i nazwisko lub nazwę stron, tj. powoda, czyli osobę, która kieruje sprawę do sądu i pozwanego, czyli osobę, przeciwko której pozew jest kierowany oraz ich przedstawicieli ustawowych lub pełnomocników z podaniem dokładnego adresu ich zamieszkania lub siedziby,
    • oznaczenie rodzaju pisma (np. pozew o zapłatę),
    • treść pisma oraz dowody na poparcie wskazywanych okoliczności,
    • podpis strony,
    • listę załączników.

    Pozew może również zawierać wnioski o zabezpieczenie powództwa, nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda oraz wnioski służące do przygotowania rozprawy a w szczególności wnioski o:

    • wezwanie na rozprawę wskazanych przez powoda świadków i biegłych;
    • dokonanie oględzin;
    • polecenie pozwanemu dostarczenia na rozprawę dokumentu będącego w jego posiadaniu a potrzebnego do przeprowadzenia dowodu, lub przedmiotu oględzin,
    • zażądanie na rozprawę dowodów znajdujących się w sądach, urzędach lub u osób trzecich.

    Można także w pozwie zawrzeć wniosek o zwrot kosztów procesu.
    Ponadto w pozwie należy dokładne określić żądanie a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczyć przedmiot sporu.
    Jeżeli nie jest znana dokładna wartość przedmiotu sporu można ją podać w przybliżeniu. W przypadku, gdy przedmiotem sprawy jest świadczenie pieniężne będzie się to ograniczać do wskazania określonej sumy pieniężnej, którą ma zapłacić powodowi pozwany.

    W ramach pozwu powód jest zobowiązany do przedstawienia okoliczności faktycznych, które uzasadniają jego żądanie, np. że zawarł z pozwanym określoną umowę a on jej nie wypełnił. Nie trzeba za to powoływać się na konkretne przepisy prawne. W samym uzasadnieniu niezbędne może być również przedstawienie okoliczności które uzasadniają właściwość miejscową danego sądu. Należy to uczynić w przypadku, jeżeli właściwość ta jest inna, niż właściwość ogólna miejsca zamieszkania pozwanego. Razem z pozwem należy złożyć także jego odpis, który jest przeznaczony dla pozwanego. To samo tyczy się załączników. Przy pisaniu pozwu warto skorzystać z gotowych wzorów, zamieszczanych w Internecie.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE