- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZarządzanie majątkiem dziecka przez rodziców

    Zarządzanie majątkiem dziecka przez rodziców

    Jeżeli pozostaje ono pod władzą rodzicielską to właśnie jego rodzice sprawują zarząd tym majątkiem. Sprawy z tym związane są uregulowane w Ustawie z dnia 25 lutego 1964r. kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964r, Nr 9, poz. 59 ze zm.). Spadkodawca lub darczyńca mogą jednak zastrzec, aby przypadające dziecku przedmioty nie były objęte zarządem sprawowanym przez jego rodziców. W takim przypadku takie osoby mają prawo wyznaczyć zarządcę tego majątku. W sytuacji, gdy zarządca nie zostanie wyznaczony sąd opiekuńczy wyznacza kuratora dla sprawowania zarządu majątkiem dziecka.

    Rodzice mają obowiązek sprawować zarząd majątkiem dziecka z należytą starannością.

    Zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na wykonywanie takich czynności przez dziecko. O tym, czy dana czynność wymaga zgody sądu opiekuńczego, decydują konkretne okoliczności. Najczęściej jako czynności przekraczające zwykły zarząd wymienia się zaciąganie kredytów i innych zobowiązań czy zrzeczenie się prawa do dziedziczenia. Przyjmuje się, że odpłatne nabycie przez dziecko składnika majątkowego o znacznej wartości jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd, natomiast nieodpłatne nabycie nawet nieruchomości w stanie wolnym od jakichkolwiek obciążeń nie wymaga zgody sądu. Do czynności przekraczających zwykły zarząd zalicza się także czynności podejmowane w postępowaniu sądowym, np. zawarcie ugody w sprawie o dział spadku, czy zniesienie współwłasności. Zawarcie w imieniu małoletniego dziecka umowy spółki cywilnej jest również czynnością prawną przekraczającą zakres zwykłego zarządu. W sprawie o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu małoletnie dziecko reprezentuje kurator ustanowiony przez sąd. W tym bowiem postępowaniu żadne z rodziców nie może reprezentować swojego dziecka.

     

     

    Zezwolenie sądu opiekuńczego jest konieczne dla skuteczności czynności prawnej i nie może być udzielone po dokonaniu czynności a czynność prawna dokonana bez zezwolenia sądu jest nieważna.

    Zezwolenie udzielane jest na wniosek jednego z rodziców po wysłuchaniu drugiego. Postanowienie sądu staje się skuteczne dopiero po uprawomocnieniu się i nie może być zmienione ani uchylone, jeżeli na podstawie zezwolenia powstały skutki prawne względem osób trzecich. Udzielenie zezwolenia, nie jest równoznaczne z nakazem dokonania danej czynności. Tak więc rodzice mogą zrezygnować z jej dokonania i nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami. Sprawę rozpoznaje sąd rejonowy właściwy dla miejsca zamieszkania dziecka. W razie braku takiego miejsca zamieszkania właściwy jest sąd miejsca pobytu dziecka. Wydając zezwolenie sąd ocenia przede wszystkim czynność prawną z udziałem dziecka mając na względzie jego dobro, bada każdą sprawę pod względem celowości gospodarczej i ewentualnych korzyści dla dziecka. Zezwolenie powinno w swej treści obejmować wszystkie istotne elementy danej czynności.

     

     

    W sytuacji, gdy majątek dziecka przynosi dochód (np. dziecko odziedziczyło mieszkanie, które zostało wynajęte) rodzice powinni przeznaczyć go przede wszystkim na utrzymanie i wychowanie dziecka oraz jego rodzeństwa, pod warunkiem że dzieci wychowują się razem. Gdyby jednak część dochodu nie została wydatkowana na te cele, to wówczas pozostałą nadwyżkę rodzice mogą przeznaczyć na inne uzasadnione potrzeby rodziny. Sąd opiekuńczy może również nakazać rodzicom, żeby sporządzili inwentarz majątku dziecka i przedstawili go sądowi oraz zawiadamiali o ważniejszych zmianach w stanie tego majątku, w szczególności o nabyciu przez dziecko przedmiotów majątkowych o znacznej wartości. W uzasadnionych wypadkach sąd może ustalić wartość rozporządzeń dotyczących ruchomości, pieniędzy i papierów wartościowych, których dziecko lub rodzice mogą dokonywać każdego roku bez stosownego zezwolenia.

     

    Po ustaniu zarządu rodzice obowiązani są oddać dziecku lub jego przedstawicielowi ustawowemu zarządzany przez nich majątek dziecka.

    Mogą również zostać rozliczeni przez samo dziecko z tego, w jaki sposób sprawowali zarząd jego majątkiem. Jeżeli, przed upływem roku od ustania zarządu, dziecko lub jego przedstawiciel ustawowy zgłosi stosowne żądanie, rodzice są zobowiązani złożyć rachunek z zarządu. Żądanie to nie może jednak dotyczyć dochodów z majątku pobranych w czasie wykonywania władzy rodzicielskiej. Rozliczając się rodzice muszą więc np. wyjaśnić na co wydali pieniądze czy wskazać, że czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu dokonali dopiero po otrzymaniu zgody sądu.

     

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE