- Reklama -
sobota, 27 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinneAplikacjeDrożej zapłacisz za egzamin korporacyjny

    Drożej zapłacisz za egzamin korporacyjny

    Egzaminy korporacyjne, szczególnie egzamin radcowski oraz adwokacki, które zostały zaplanowane na 19 – 22 marca 2013 r., będą podlegały wyższej opłacie. Wszystko dzięki rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 listopada 2012 r. (Dz. U. z 12 listopada 2012 r., poz. 1234 i 1235), które weszło w życie dosyć niedawno, bo 20 listopada b.r.

    Do momentu wejścia w życie zmian opłata za powyższe egzaminy wynosiła 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, co stanowiło kwotę ok. 1150 zł. Teraz opłata wzrosła do 80%, co przekłada się na kwotę ok. 1200 zł. Wzrost nie jest być może diametralny, aczkolwiek jeśli praktyka podwyższania opłat egzaminacyjnych będzie utrzymana, to za parę lat egzamin korporacyjny może kosztować kandydatów dużo więcej.

    Podwyższanie kosztów egzaminacyjnych zdaje się nie odstraszać chętnych do zawodów prawniczych. Jak co roku liczba kandydatów jest dosyć spora, choć niektórzy wskazują, że z roku na rok zdaje się ona sukcesywnie zmniejszać. 

    Dla przypomnienia, egzamin zawodowy składa się aż z 5 części.

    Pierwsza część egzaminu polega na rozwiązaniu testu składającego się z zestawu 100 pytań zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.  Zdający może wybrać tylko jedną odpowiedź, którą zaznacza na karcie odpowiedzi. Za każdą prawidłową odpowiedź zdający uzyskuje 1 punkt. Prawidłowość odpowiedzi ocenia się według stanu prawnego obowiązującego w dniu egzaminu radcowskiego. Czas trwania tej części to 100 minut.

    Druga część egzaminu polega na rozwiązaniu zadania z zakresu prawa karnego polegającego na przygotowaniu aktu oskarżenia lub apelacji, albo w przypadku uznania, iż brak jest podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta lub przedstawiony stan faktyczny. Czas trwania tej części to 360 minut.


    Trzecia część egzaminu
    polega na rozwiązaniu zadania z zakresu prawa cywilnego polegającego na przygotowaniu pozwu lub wniosku albo apelacji, albo w przypadku uznania, iż brak jest podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta lub przedstawiony stan faktyczny. Czas trwania tej części to 360 minut.


    Czwarta część egzaminu
    polega na rozwiązaniu zadania z zakresu prawa gospodarczego polegającego na przygotowaniu umowy albo pozwu lub wniosku albo apelacji, albo w przypadku uznania, iż brak jest podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta lub przedstawiony stan faktyczny.

    Piąta część egzaminu polega na rozwiązaniu zadania z zakresu prawa administracyjnego polegającego na przygotowaniu skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego lub skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego, albo w przypadku uznania, iż brak jest podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta lub przedstawiony stan faktyczny. Czas trwania części IV i V to łącznie 480 minut.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE