- Reklama -
piątek, 26 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaInneOdstąpienie od umowy o pożyczkę - kiedy jest możliwe?

    Odstąpienie od umowy o pożyczkę – kiedy jest możliwe?

    Co zrobić, by wycofać się z niechcianej pożyczki?

    Po zdecydowaniu się na pożyczkę możemy rozmyślić się z niej w ciągu 14 dni bez podania przyczyny – regulatorem w tym momencie jest zapis z ustawy o kredycie konsumenckim (rozdz. 5, Dz.U. 126, poz. 715; ustawa z dn. 12.05.2011). Warunkiem jest rzecz jasna złożenie stosownego oświadczenia, którego wzór powinien być dołączony do umowy o pożyczkę bądź też dostępny na stronie internetowej pożyczkodawcy. Warto w tym momencie zaznaczyć, iż termin 14 dni może zostać przedłużony w przypadku, gdy pożyczkobiorcy nie udostępniono warunków odstąpienia od umowy (jest to gwarant dla klienta, wykluczający jednocześnie niedoinformowanie, 14 dni jest liczone od momentu uzupełnienia nieprawidłowości).

    Wycofanie się z umowy polega na złożeniu odpowiedniego dokumentu, mającego postać oświadczenia z podaniem danych osobowych oraz określeniem cech charakterystycznych pożyczki. Oświadczenie o rezygnacji przekazać należy osobiście, za pośrednictwem poczty tradycyjnej (list polecony z potwierdzeniem odbioru, decyduje data na stemplu pocztowym) bądź też poczty elektronicznej lub faksu, w przypadku gdy pożyczkodawca wyraził na to zgodę.

    Co trzeba oddać w przypadku rezygnacji?
    Po złożeniu oświadczenia należy rzecz jasna zwrócić pożyczoną kwotę – na tę czynność klient ma 30 dni. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej, gdyż za każdy dzień dysponowania pożyczonymi środkami trzeba bowiem zwrócić firmie pożyczającej odsetki, będącymi odbiciem udzielonego świadczenia. Przy rezygnacji z pożyczki klientowi przysługuje zwrot wpłaconych opłat manipulacyjnych, ubezpieczeń itp.

    Jak wygląda formularz oświadczenia można podejrzeć na przykład na stronie firmy Ekspres Kasa, w zakładce „umowa i ważne dokumenty”. Jak widać wypełnienie takiego wzoru nie jest trudne, a co za tym idzie, sama rezygnacja z pożyczki dzięki jasnym zasadom nie powinna być procesem skomplikowanym. Dzięki możliwości rezygnacji z pożyczki po fakcie jej otrzymania, klient po raz kolejny otrzymuje dodatkowe zabezpieczenie, dzięki czemu prawdopodobieństwo wpadnięcia w spiralę zadłużenia jest zminimalizowane.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE