Jesteś tutaj:
Inne
12.12.2013 - Michał Sadrak
Kliknij, aby ocenić:
 
5/3
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Pięć kroków do bezpiecznych płatności kartą w sieci

Szał świątecznych zakupów nabiera tempa. Okres żniw nadchodzi nie tylko wśród sprzedawców, ale być może także wśród internetowych oszustów. Dlatego w pięciu krokach podpowiadamy, jak nie dać uśpić swojej czujności płacąc kartą za prezenty w sieci.

Niekiedy długa lista świątecznych prezentów, chęć znalezienia najtańszej oferty czy presja czasu potrafią wpędzić w spore problemy. Lista grzechów podczas zakupu świątecznych prezentów przez internet nie ogranicza się wyłącznie do przekroczenia ustalonego budżetu, ale może zawierać także wybór nieodpowiedniego sprzedawcy lub brak wystarczającej dbałości o bezpieczeństwo transakcji. Ten ostatni punkt ma szczególne znaczenie, jeśli płatność dokonywana jest kartą. Wobec tego radzimy jak bezpiecznie płacić za internetowe zakupy.

 

 

1. Wybieraj zaufanych sprzedawców
O bezpieczeństwo płatności należy zadbać już na etapie wyboru kontrahenta. Decydując się na zakupy w renomowanym sklepie istotnie zmniejsza się bowiem ryzyko oszustwa. Dlatego nie mniej ważne od ceny powinny być także opinie o sprzedającym (zaczerpnięte na przykład z porównywarek cen lub innego systemu komentarzy). Istotne znaczenie powinien mieć także nie budzący wątpliwości regulamin zakupów.

 

2. Dbaj o bezpieczeństwo komputera
Z całą stanowczością należy podkreślić, że podczas internetowych zakupów nie należy korzystać z ogólnodostępnych komputerów (np. uczelnia, biblioteka, kawiarenka internetowa, itp.) oraz publicznych sieci bezprzewodowego internetu. Natomiast komputer służący do internetowych zakupów powinien być wyposażony w aktualne oprogramowanie antywirusowe oraz najświeższą wersję przeglądarki internetowej.


3. Dane karty wpisuj tylko na zaufanych stronach
W celu realizacji płatności zwykle klient zostaje przekierowany na stronę zewnętrznej firmy, która świadczy usługi rozliczeniowe. Dzięki temu dane karty (jej numer, data ważności i kod CVV2/CVC2) nie zostają udostępnione sprzedawcy, a są wykorzystane przez wyspecjalizowany podmiot wyłącznie w celu dokonania płatności. Należy upewnić się jednak, że strona, na którą zostajemy przekierowani nie jest sfałszowana. W tym celu trzeba sprawdzić czy wykorzystuje ona odpowiedni certyfikat. Rozpoznamy to po ikonie kłódki w pasku adresu przeglądarki oraz po tym, że adres rozpoczyna się nie od popularnego http://, a od https://

Autor/Źródło: Michał Sadrak1 2 DALEJ
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.