- Reklama -
piątek, 26 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJak długo ważne jest pozwolenie na budowę?

    Jak długo ważne jest pozwolenie na budowę?

    Termin ważności pozwolenia na budowę
    Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata. Jak wynika z przepisów ustawy – Prawo budowlane, inwestor nie musi ukończyć budowy np. całego domu – w ciągu 3 lat. W zależności od posiadanych środków finansowych można inwestycję podzielić na kilka lat. Budowa domu może trwać nawet przez 15 lat, ale ważne jest, aby ustawowe terminy zostały zachowane. Na początku należy dopilnować tego, aby w ciągu 3 lat od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna rozpocząć budowę. Zgodnie z art. 41 ustawy – Prawo budowlane, rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy, tj.:
    1) wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
    2) wykonanie niwelacji terenu;
    3) zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;
    4) wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.

    Od dnia rozpoczęcia budowy należy pilnować znów 3 – letniego terminu. Nie trzeba wszystkich prac przygotowawczych wykonać już w pierwszym roku inwestycji. Inwestor może np. na wiosnę wytyczyć geodezyjnie obiekt w terenie, a za rok wykonać niwelizację terenu. Oznacza to, że wykonanie którejkolwiek z wymienionych powyżej prac w ciągu 3 lat od dnia otrzymania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowie przedłuży ważność wydanego pozwolenia na budowę o kolejne 3 lata. Bardzo ważne jest to, aby kierownik budowy odnotował wykonane praca przygotowawcze w dzienniku budowy, który stanowi dokumentację przebiegu prac oraz jest dowodem na to, że budowa oficjalnie została rozpoczęta.

    Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 21 maja 2010 r. (sygn. akt II SA/Łd 265/10): „Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa wówczas, gdy budowa niewątpliwie została przerwana na określony czas. Czasu przerwy w budowie nie można domniemywać. Warunkiem do stwierdzenia wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na budowę jest upływ czasu między poszczególnymi działaniami podejmowanymi przez inwestora w toku procesu budowlanego, których odzwierciedlenie następuje poprzez wpisy w dzienniku budowy. W dzienniku wskazuje się czynności i daty ich podjęcia. Wobec tego w postępowaniu prowadzonym w trybie art. 37 p.b. podstawowym i zasadniczym dowodem jest dziennik budowy.”
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE