- Reklama -
piątek, 26 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCo to jest katastrofa budowlana?

    Co to jest katastrofa budowlana?

    Zgodnie z treścią art. 73 ustawy o prawie budowlanym, katastrofą budowlaną jest niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów. Zniszczenie obiektu budowlanego oraz ich części dotyczy:

    • zniszczenia konstrukcyjnych elementów rusztowań,
    • zniszczenia elementów urządzeń formujących (takich jak deskowania i szalunki, które umożliwiają wykonywanie elementów konstrukcyjnych betonowych, tworząc ich konstrukcyjną obudowę, przenoszącą obciążenia, i które po osiągnięciu wymaganych technicznych parametrów wytrzymałości przez konstrukcję betonową są demontowane), 
    • zniszczenie ścianek szczelnych i obudowy wykopów.

    Ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa i zdrowia ludzi dotyczy zwłaszcza:

    • upadku z wysokości (katastrofa konstrukcji rusztowań),
    • przysypania ziemią (katastrofa obudowy wykopów),
    • ryzyko utonięcia (katastrofa ścianek szczelnych)1.
       

    Po wystąpieniu katastrofy budowlanej prowadzone są działania administracyjne, w celu ustalenia okoliczności i przyczyn wystąpienia katastrofy budowlanej, oraz podejmowane ustalenia w sprawie ewentualnej odpowiedzialności osób, które miały wpływ na jej zaistnienie i przebieg. Postępowanie wyjaśniające w sprawie przyczyn katastrofy budowlanej prowadzi właściwy organ nadzoru budowlanego. W razie katastrofy budowlanej w budowanym, rozbieranym lub użytkowanym obiekcie budowlanym, kierownik budowy (robót), właściciel, zarządca lub użytkownik jest obowiązany:

    • zorganizować doraźną pomoc poszkodowanym i przeciwdziałać rozszerzaniu się skutków katastrofy,
    • zabezpieczyć miejsce katastrofy przed zmianami uniemożliwiającymi prowadzenie postępowania zabezpieczającego,
    • niezwłocznie zawiadomić o katastrofie:
      o właściwy organ,
      o właściwego miejscowo prokuratora i Policję,
      o inwestora, inspektora nadzoru inwestorskiego i projektanta obiektu budowlanego, jeżeli katastrofa nastąpiła w trakcie budowy,
      o inne organy lub jednostki organizacyjne zainteresowane przyczynami lub skutkami katastrofy z mocy szczególnych przepisów.
       

    Inwestor, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego po zakończeniu postępowania, zabezpieczającego budowę, jest obowiązany podjąć niezwłocznie działania niezbędne do usunięcia skutków katastrofy budowlanej.


    Prawnik
    JG/B

    1. red. prof. zw. dr hab. Zygmunt Niewiadomski, Tomasz Asman, Jędrzej Dessoulavy-Śliwiński, Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa, Alicja Plucińska-Filipowicz – Komentarz do Prawa Budowlanego.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE