Jesteś tutaj:
Prawo medyczne
23.06.2014 - Edyta Zielińska
Kliknij, aby ocenić:
 
5/3

Zmiany dla pacjentów!

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że w przypadku choroby nowotworowej przeżywalność w dużym stopniu uzależniona jest od możliwie wczesnego wykrycia raka w jak najwcześniejszym jego stadium. Niestety w Polsce, zarówno długie oczekiwanie na diagnostykę jak i brak koordynacji w zakresie tej diagnostyki powodują poważne komplikacje zdrowotne dla pacjentów, którzy mają zdiagnozowaną chorobę nowotworową.

W związku z tym, Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, który został przyjęty przez Radę Ministrów. Najistotniejszym rozwiązaniem przyjętego projektu jest zapewnienie pacjentom kompleksowej opieki na każdym etapie choroby nowotworowej oraz poprawienie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej i standardu opieki nad pacjentem onkologicznym.

 

W projekcie znalazły się również przepisy mające na celu usprawnienie zarządzania listami oczekujących na świadczenia zdrowotne, zmianę sposobu zarządzania procesem zawierania umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej oraz poprawę funkcjonowania Narodowego Funduszu Zdrowia.


Świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu onkologii


Projekt ustawy wyodrębnienia pacjentów oczekujących na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu onkologii. Na mocy tych przepisów ma zostać stworzona odrębna lista pacjentów onkologicznych, dzięki której uzyskają oni kompleksową opiekę na każdym etapie choroby nowotworowej (np. zapewnienie określonych terminów na wykonanie diagnostyki onkologicznej). Podkreślić przy tym należy, że czas oczekiwania pozostałych pacjentów na świadczenia specjalistyczne nie zostanie wydłużony, bowiem projektowane zmiany odbywać będą się tylko w grupie pacjentów onkologicznych. Dodatkowo nastąpi przesunięcie ciężaru opieki zdrowotnej z lekarzy specjalistów i hospitalizacji na lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

 

Kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego będzie mógł otrzymać każdy pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu złośliwego. Kartę będzie wydawał lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Dzięki takiej karcie wszystkie informacje o przebiegu leczenia będą dostępne w jednym miejscu, a wgląd do nich będą mieli wszyscy lekarze zaangażowani w proces diagnostyki i leczenia. Karta będzie należeć do pacjenta. Zawarte w karcie diagnostyki i leczenia onkologicznego informacje będą dokumentować cały proces leczenia, aż do momentu powrotu do lekarza POZ po zakończeniu leczenia. 

 

Co istotne, zaprojektowane przepisy przewidują zwiększenie roli lekarza pierwszego kontaktu w leczeniu pacjentów nowotworowych. To właśnie l podstawowej opieki zdrowotnej będzie określał, czy konieczna jest wizyta u specjalisty oraz będzie mógł zlecić wykonanie niezbędnych badań w ramach diagnostyki podstawowej. W sytuacji, gdy lekarz ten będzie podejrzewać wystąpienie nowotworu złośliwego – skieruje pacjenta do onkologa lub innego lekarza specjalisty, np. pulmonologa.

 

W przypadku pacjenta, u którego stwierdzono nowotwór, będzie kierowany na pogłębioną diagnostykę, która określi m.in.: rodzaj, stopień zaawansowania oraz kwalifikacje do leczenia radykalnego. Te dane zostaną zapisane w karcie leczenia onkologicznego.Lista oczekujących…


Listy oczekujących będą prowadzone w postaci elektronicznej i monitorowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przyjęte rozwiązanie pozwoli wyeliminować częste obecnie praktyki polegające na wpisywaniu się przez pacjentów na więcej niż jedną listę oczekujących na to samo świadczenie. Dodatkowo trzeba podkreślić, że na listach nie będą uwzględniani pacjenci, którzy kontynuują leczenie. Zawinione przez pacjenta niezgłoszenie się w ustalonym terminie będzie skutkować skreśleniem z listy.

Autor/Źródło: Edyta ZielińskaSzukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.