Jesteś tutaj:
Prawo medyczne
28.05.2012 - Media Metropolis
Kliknij, aby ocenić:
 
5/4

NFZ i pacjenci mogą zaoszczędzić dzięki importowi równoległemu leków

W Warszawie odbyło się I Forum Importu Równoległego, międzynarodowa konferencja dla przedstawicieli importerów leków, środowiska handlu hurtowego oraz mediów i ekspertów branży farmaceutycznej. Stowarzyszenie Importerów Równoległych Produktów Leczniczych (SIRPL) przedstawiło projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, która może przynieść milionowe oszczędności zarówno dla NFZ, jak i dla pacjentów.

Firmy importujące leki w ramach tzw. handlu równoległego, który jest legalną i praktykowaną formą obrotu produktami leczniczymi na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wypracowały wspólne stanowisko dotyczące nowelizacji ustawy refundacyjnej, która od 1 stycznia br. ograniczyła dostępność do tańszych leków z importu. Z powodu zlikwidowania mechanizmu tzw. refundacji ułomnej farmaceuci stracili możliwość wydawania w aptece tańszego produktu pochodzącego z UE, z tą samą nazwą i substancją czynną, co produkt ujęty w wykazie leków refundowanych.

„Obecne przepisy utrudniają wprowadzenie produktów z importu na listę leków refundowanych. Ustawa refundacyjna spowodowała zmniejszenie dostępności do tańszych leków, co jest niekorzystne zarówno dla pacjentów, jak i dla samego Narodowego Funduszu Zdrowia” – powiedział Sławomir Bernaciak, prezes InPharm – firmy członkowskiej SIRPL. „Ustawodawca zapomniał o tym, że import równoległy oznacza duże oszczędności” – dodał.Wśród proponowanych zmian znajduje się uproszczenie procedur rozpatrywania wniosków o objęcie refundacją leku z importu równoległego, skrócenie terminu wydania decyzji refundacyjnej i ustanowienie automatycznej obniżki ceny produktu z importu o 10% w stosunku do ceny produktu o tej samej nazwie umieszczonego w wykazie. Zgodnie z projektem importerzy będą płacili do kasy NFZ 3% od kwoty refundacji. Szacowane korzyści wyniosą ponad 1 mln zł rocznie dla NFZ i ponad 6 mln zł dla pacjentów.

 


Prawie 1 mln złotych wpływów do kasy NFZ rocznie może przynieść proponowany przez importerów równoległych mechanizm obowiązkowego paybacku dla leków z importu równoległego wpisanych na listy refundacyjne, jeśli ustawodawca przychyli się do propozycji uproszczonej procedury wpisywania leków z importu równoległego na wykazy. Dla pacjentów oznacza to ponad 5 mln złotych oszczędności rocznie.

 

Produkty z importu równoległego są tożsame z produktami wprowadzonymi do obrotu na podstawie pozwoleń na dopuszczenie do obrotu. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych w ramach procedury udzielania pozwoleń na import równoległy potwierdza tożsamość produktów które są przedmiotem importu równoległego. Procedura rejestracyjna jest więc uproszczona i ograniczona do niezbędnego minimum w celu potwierdzenia tożsamości produktów. Podobne  rozumowanie proponowane jest w odniesieniu do postępowania w przedmiocie udzielenia decyzji refundacyjnej.


- Obowiązujące obecnie zapisy ustawy nie przewidują mechanizmu sprawnego wprowadzania leków z importu równoległego na listy refundacyjne, a tym samym nie uwalniają potencjału oszczędności dla NFZ ani pacjentów – podkreśla mecenas Mariusz Kondrat.

Autor/Źródło: Media Metropolis1 2 3 DALEJ
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
 • Google+
® 2008 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.