- Reklama -
sobota, 27 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOdwołanie członka zarządu spółdzielni

    Odwołanie członka zarządu spółdzielni

    Spółdzielnia jest reprezentowana przez zarząd, którego prace są z kolei kontrolowane przez radę nadzorczą. Jak stanowi art. 49 w/w aktu prawnego, skład i liczbę członków zarządu określa statut. Statut może przewidywać zarząd jednoosobowy, którym jest prezes, i ustalać wymagania, jakie powinna spełniać osoba wchodząca w skład zarządu lub prezes w zarządzie jednoosobowym. Członków zarządu, w tym prezesa i jego zastępców, wybiera i odwołuje, stosownie do postanowień statutu, rada lub walne zgromadzenie. Spółdzielnie, których członkami są wyłącznie osoby prawne, wybierają zarząd spośród kandydatów będących osobami fizycznymi wskazanymi przez te osoby prawne. W spółdzielniach, w których członkami są osoby fizyczne i osoby prawne, członków zarządu wybiera się również spośród kandydatów wskazanych przez osoby prawne. Walne zgromadzenie może odwołać tych członków zarządu, którym nie udzieliło absolutorium, niezależnie od tego, który organ stosownie do postanowień statutu wybiera członków zarządu.

    Z kolei art. 52 Prawa spółdzielczego nadmienia, iż z członkami zarządu zatrudnianymi w spółdzielni rada spółdzielni nawiązuje stosunek pracy – w zależności od powierzonego stanowiska – na podstawie umowy o pracę albo powołania. Nie dotyczy to spółdzielni pracy, w których zatrudnienie członków następuje bez względu na stanowisko na podstawie spółdzielczej umowy o pracę, oraz tych spółdzielni produkcji rolnej, w których podstawą świadczenia pracy przez członków jest stosunek członkostwa. Odwołanie członka zarządu lub zawieszenie go w czynnościach nie narusza jego uprawnień wynikających ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego, którego przedmiotem jest świadczenie pracy. W razie odwołania członka zarządu zatrudnionego w spółdzielni na podstawie powołania, prawo odwołania go ze stanowiska pracy przysługuje zarządowi spółdzielni.

    Warto w tym miejscu podkreślić, że czynności powoływania i odwoływania członków zarządu spółdzielni mieszkaniowych są dokonywane w oparciu o treść powyższych regulacji, natomiast ustawa ta nie uchyla obowiązku konsultacji związkowej zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w stosunku do odwołanego członka zarządu spółdzielni.

    Uchwały w przedmiocie odwołania członków zarządu są podejmowanie zwykła większością głosów w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania. Warto przy tym pamiętać, że odmienne reguły w tym zakresie może zawierać statut danej spółdzielni. Odwołanie członka zarządu wymaga pisemnego uzasadnienia takiej czynności. Oprócz tego statut może przewidywać inne konieczne wymogi.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE