- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawa konsumentaZdjęcia w sklepie - można czy nie można?

    Zdjęcia w sklepie – można czy nie można?

    Sprawdź towar

    Dlaczego robimy zdjęcia w sklepach? Głównie po to, aby pochwalić się nowym zakupem wśród znajomych, żeby sprawdzić cenę towaru lub jego dokładne parametry w innym sklepie. Często zdarza się i tak, że fotografujemy rzecz po to, by zasięgnąć opinii bliskich – szczególnie, gdy nie jesteśmy zdecydowani co do zakupu, a pomocny członek rodziny znajduje się gdzieś daleko. Komórka w takich przypadkach okazuje się niezbędnym narzędziem. Jeśli nie zostaniesz przyłapany na fotografowaniu wystawionego towaru, nic się nie stanie, gorzej gdy zauważy Cię ochroniarz. Nie powinieneś mieć jednak żadnych obaw. Dlaczego? Dlatego, że nie łamiesz prawa.

    Wystawiony na półkach towar jest przeznaczony do sprzedaży, konsument ma prawo zapoznać się z jego wyglądem, właściwościami i ceną. Może też bez przeszkód fotografować rzecz bez względu na to czy jest to ubranie, artykuł przemysłowy czy spożywczy – nieważne jest przy tym dlaczego robi takie zdjęcia. Nie musisz się więc nikomu tłumaczyć ze swojego zachowania.

    Zakazy i nakazy

    Część sprzedawców informuje swoich klientów, że zdjęcia w ich sklepach są zakazane. Robią to najczęściej poprzez naklejki z wizerunkiem przekreślonego aparatu fotograficznego lub pisemnym zakazem. Od razu zaznaczmy, że tego typu działania nie stanowią dla żadnego konsumenta nakazu, są jedynie uprzejmą prośbą (choć określaną jako zakaz) ze strony sprzedawcy.

    Handlowcy uzasadniają swoje zakazy tajemnicą handlową lub ochroną wizerunku – zdjęcia towarów nie mają nic wspólnego ani z jednym, ani z drugim. Dlaczego? Dlatego, że tajemnica handlowa dotyczy wyłącznie niejawnych informacji przedsiębiorstwa – trudno uznać za takie informacje dotyczące ceny danego towaru, jego parametrów czy wyglądu. Skoro przedmiot jest wystawiony na sprzedaż, to nie stanowi on żadnej tajemnicy sprzedawcy. Zarzut ochrony wizerunku jest równie chybiony, ponieważ ochronie tej podlegają osoby, a nie przedmioty. Gdybyś więc sfotografował pracownika sklepu bez jego zgody, rzeczywiście naruszyłbyś obowiązujące przepisy.

    Czego sprzedawca robić nie może? 

    Przede wszystkim nie może nakazywać Ci zaprzestania wykonywania zdjęć. Nie wolno mu także zabrać Ci telefonu czy aparatu fotograficznego, nie może zmuszać Cię do wykasowania zrobionego już zdjęcia. Co więcej, jeśli zostaniesz wyproszony ze sklepu lub zaciągnięty na zaplecze, po to by usunąć zdjęcie – możesz skutecznie oskarżyć sprzedawcę o naruszenie nietykalności cielesnej. W skrajnych wypadkach możesz wnieść oskarżenie o pozbawienie wolności przez pracowników sklepu. Jeśli więc zdarzy Ci się taka sytuacja, jak najprędzej dzwoń na policję i zgłoś przestępstwo – spisany przez policjantów protokół, a nawet nagranie telefonu czy kamer sklepowych będą doskonałymi dowodami w sprawie. Za w/w zachowania ze strony sklepu będziesz mógł dochodzić słusznego odszkodowania.

    Publikacja zdjęć

    Wykonywanie zdjęć to jedno, ich publikacja to zupełnie inna sprawa. O ile bowiem pierwsza kwestia została już wyjaśniona (możesz robić zdjęcia towarów w każdym sklepie, bez względu na opinię i zakazy sprzedawców), o tyle druga wymaga doprecyzowania. Jeśli robisz zdjęcia produktów sklepowych na własny użytek i nie osiągasz z tego tytułu żadnych dochodów, spokojnie możesz umieszczać takie fotografie w sieci. Inaczej będzie, gdy wykonujesz zdjęcia w celach finansowych, tj. gdy chcesz po prostu na nich zarobić. W tym przypadku, bez zgody sprzedawcy nie wolno Ci nigdzie publikować takich materiałów.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE