- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawa konsumentaMikołajki - zwróć uwagę na to jakie zabawki kupujesz swoim dzieciom!

    Mikołajki – zwróć uwagę na to jakie zabawki kupujesz swoim dzieciom!

    Definicja zabawki

    Zabawka jest to wyrób zaprojektowany lub przeznaczony do zabawy oraz wyrób, który ze względu na swoje cechy charakterystyczne lub wygląd może być użyty do zabawy przez dzieci w wieku poniżej 14 lat. Jak widać definicja swoim zakresem obejmuje również produkty, które nie są przeznaczone tylko i wyłącznie do zabawy. Dlatego też przykładowo breloczek – zgodnie z podaną definicją również musi spełniać wymogi określone dla zabawek.

    Wiek i umiejętności dziecka

    Wybierając prezent dla swojej pociechy, pamiętaj o tym, aby wybrać zabawkę dostosowaną do jego wieku i umiejętności. Pomimo, że a większości opakowań z zabawkami znajdują się oznaczenia, które określają przedział wiekowy dziecka, dla którego są przeznaczone – warto jednak pamiętać o tym, że zabawki dla maluchów poniżej 3 roku życia muszą mieć takie wymiary, aby maluch ich nie połknął, ani nie mógł sobie ich włożyć do nosa lub ucha. Zabawki dla dzieci nie mogą mieć ostrych, szklanych lub metalowych krawędzi.

    Na co należy uważać kupując zabawkę dla dziecka?

    Wybierając zabawkę dla dziecka warto także sprawdzić, czy posiada części ruchome. Jeśli tak – sprawdź, czy np. palce dziecka nie utkną pomiędzy elementami zabawki. W przypadku, gdy zabawka ma przyczepione jakieś sznurki, tasiemki lub kabelki – pamiętaj, że dopuszczalna długość takich elementów to 220 mm. Jeśli zdecydowałeś się na zakup zabawki dźwiękowej, przetestuj jeszcze w sklepie, czy nie jest ona na pewno za głośna. Jak wiadomo nadmierny hałas może uszkodzić słuch. Warto zatem sprawdzić, czy przypadkiem na opakowaniu zabawki nie znajduje się ostrzeżenie, że nie powinna być ona używana w pomieszczeniach zamkniętych. Przy zakupie zabawek elektrycznych – np. samochodzik na baterie – należy upewnić się, czy zabawka jest dobrze skonstruowana i prawidłowo podłączona, aby uniknąć ryzyka wstrząsu elektrycznego lub oparzenia. Oglądając w sklepie zabawki na baterie, upewnij się, czy dostęp do baterii jest dobrze zabezpieczony przed dzieckiem. Miej na uwadze to, że dziecko może wyjąć baterię i ją np. połknąć, co może zakończyć się zatruciem chemicznym i poparzeniem organów wewnętrznych. Kupując np. samochodzik zdalnie sterowany pamiętaj, że prędkość takiej zabawki nie może przekraczać 8 km/godzinę.

    Oznaczenia na zabawkach

    Przed podjęciem decyzji o zakupie zabawki dla dziecka warto także zwrócić uwagę na różne oznaczenia na jej opakowaniu. Zapewne większość konsumentów doskonale kojarzy oznakowanie CE, które potwierdza zgodność z zasadniczymi wymaganiami dyrektywy zabawkowej. Takie oznakowanie musi znaleźć się na każdej zabawce (np. na metce) lub jej opakowaniu. Na opakowaniu powinna się znaleźć także:

    • informacja o nazwie i adresie producenta lub imię i nazwisko jego upoważnionego przedstawiciela oraz polskiego importera (w przypadku, gdy zabawka została sprowadzona spoza Unii Europejskiej),
    • informacja o przeznaczeniu zabawki (np. grzechotka dla niemowląt i dzieci),
    • ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa (np. „Ostrzeżenie. Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat.”).

    Dodatkowo należy wskazać, że dla zabawek wprowadzonych do obrotu od dnia 20 lipca 2013 r. został nałożony obowiązek umieszczania ostrzeżenia dotyczącego substancji zapachowych potencjalnie powodujących alergie. W związku z powyższym, na niektórych opakowaniach można spotkać się z komunikatem: „Ostrzeżenie. Zawiera substancje zapachowe mogące powodować alergie”. Pamiętaj, że samo ostrzeżenie nie wystarczy, producent lub importer zabawki musi także podać nazwę tych substancji, np. kumaryna, alkohol cynamonowy.

    Podstawa prawna:
    ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2010 r. nr 138, poz. 935, ze zm.)
    Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 5 kwietnia 2011 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek (Dz. U. nr 88, poz. 454, ze zm.)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE