- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawa konsumentaPobił Cię ochroniarz? Sprawdź jakie masz prawa

    Pobił Cię ochroniarz? Sprawdź jakie masz prawa

    Podstawową kwestią jest zdobycie dowodów na to, że uszczerbek na zdrowiu powstał na skutek działania chociażby jednego ochroniarza. Pomocne mogą być w tym nie tylko zeznania świadków, ale także i nagrania z monitoringu czy Twojego telefonu komórkowego. Ważną sprawą jest także dokonanie obdukcji, możesz poprosić o nią każdego lekarza – nawet na pogotowiu. Obdukcja będzie mocnym dowodem na to, że doznałeś poważnego uszczerbku na zdrowiu wskutek działania osoby trzeciej.

    Niezwykle ważnym elementem przy dochodzeniu odpowiedzialności od sprawcy pobicia jest to w jakim stanie znajdowałeś się Ty sam. Jeśli byłeś pod wpływem alkoholu, zaczepiałeś inne osoby i sam wszcząłeś bójkę, szansa na uzyskanie odszkodowania jest raczej niewielka. Oczywiście agresywne zachowanie klienta nie upoważnia ochroniarzy do stosowania wobec niego żadnej formy przemocy – ostatecznie, gdy ochroniarz nie radzi sobie z taką osobą może wezwać policję. Niestety w praktyce niewielu o tym pamięta i spotkanie z ochroniarzem kończy się w najlepszym wypadku z podbitym okiem, w najgorszym długą wizytą w szpitalu. 

    Prawo do odszkodowania

    Decydując się walczyć o odszkodowanie, w pierwszej kolejności musisz zawiadomić o tym pracodawcę ochroniarza. To on bowiem odpowiada w pełni za zachowanie swojego podwładnego. Zatrudniający może uznać Twoje roszczenia i wypłacić Ci należne odszkodowanie, przy czym zostanie ono później potracone z wynagrodzenia ochroniarza. Jeśli jednak nie uda Ci się w ten sposób uzyskać należnych Ci pieniędzy, jedyną drogą jest skierowanie sprawy na drogę sądową. Pozew o odszkodowanie składasz w sądzie rejonowym, lub jeśli kwota odszkodowania ma przekraczać 75 000 zł – w sądzie okręgowym, właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy ochroniarza. Jako pozwanego nie wskazujesz jednak rzeczywistego sprawcy, lecz zakład pracy ochroniarza, a więc bar, pub, czy sklep. Wnosząc pozew pamiętaj o uiszczeniu opłaty w wysokości 5% od wartości przedmiotu sporu – wartością przedmiotu sporu jest kwota odszkodowawcza (jej wysokość ustalasz samodzielnie). Do pozwu dołączasz dowody na potwierdzenie swojego stanowiska. Jeśli nie stać Cię na opłacenie pozwu, możesz wraz z nim złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Trzeba jednak do takiego wniosku dołączyć formularz dotyczący Twojego stanu majątkowego i osiąganych dochodów (formularz można znaleźć w każdym sądzie, a także w Internecie). 

    Odpowiedzialność karna

    Odpowiedzialność cywilna nie jest jednak jedyną, jaka może pojawić się w tej sprawie. Ochroniarz może bowiem ponieść odpowiedzialność karną, szczególnie jeśli skutki pobicia będą bardzo dotkliwe dla pokrzywdzonego lub zakończą się jego śmiercią. W tym drugim przypadku uprawnionymi do oskarżenia są najbliżsi zmarłego, choć w praktyce postępowanie karne toczy się z urzędu na wniosek prokuratora (oznacza to, że rodzina zmarłego nie musi sama inicjować postępowania, choć będzie pewnie w nim uczestniczyła). Wróćmy jednak do przypadku, w którym pokrzywdzony żyje, choć doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu. W takiej sytuacji ochroniarz może odpowiadać na podstawie art. 158 KK oraz art. 50 ustawy o ochronie osób i mienia. Zgodnie z powyższymi przepisami, kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie naruszenia narządu lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Pamiętaj też, że pracownik ochrony, który przy wykonywaniu zadań przekroczył upoważnienia lub nie dopełnił obowiązku, naruszając w ten sposób dobro osobiste człowieka, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

    W przypadku pobicia, pokrzywdzony może, a w zasadzie powinien zgłosić całą sprawę na policję lub bezpośrednio do prokuratury. Zgłoszenie nie podlega żadnej opłacie i należy go dokonać jak najszybciej po całym zdarzeniu, pomocne oczywiście będą zeznania świadków czy nagrania potwierdzające zachowanie ochroniarza. Pamiętaj, że dochodzenie odpowiedzialności karnej od sprawcy przestępstwa jest niezależne od odszkodowania uzyskiwanego na drodze cywilnej. Jako pokrzywdzony masz więc prawo skierować sprawę zarówno na drogę procedury karnej jak i cywilnej.

    Podstawa prawna:

    [art. 158 k.k. (Dz.U. z 1997 r. Nr 88 poz. 553)]

    [art. 50 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz.U. z 2014 r. Nr 1099 j.t.)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE