- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUstawa o SN w Senacie

    Ustawa o SN w Senacie

    Ustawa o SN w Senacie

    31 stycznia 2023 r. odbędzie się 57. posiedzenie Senatu. Zaplanowano na nim rozpatrzenie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która z Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego przenosi na Naczelny Sąd Administracyjny orzekanie w sprawach dyscyplinarnych sędziów: Sądu Najwyższego, sądów powszechnych i wojskowych.


    Dyscyplinarki sędziów trafią do NSA

    Ustawa o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw (projekt poselski) przewiduje, że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego (SN). NSA będzie rozstrzygać sprawy dyscyplinarne sędziów Sądu Najwyższego w pierwszej instancji w składzie 3-osobowym, a w drugiej – w 5-osobowym. Dla sędziów sądów powszechnych i wojskowych NSA będzie sądem dyscyplinarnym w części spraw w pierwszej instancji i we wszystkich sprawach w drugiej. NSA przejmie także kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów.

    Test niezawisłości

     Nowela wprowadza również zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, umożliwiającego kontrolę spełnienia przez sędziego wymogów niezawisłości i bezstronności z uwzględnieniem okoliczności towarzyszących jego powołaniu i postępowania po powołaniu, jeżeli mogą spowodować naruszenie standardu niezawisłości lub bezstronności, wpływając na wynik sprawy. Takie testy przewidziano wobec wszystkich sędziów, a wniosek o ich przeprowadzenie – zgodnie z nowelą – może złożyć nie tylko strona postępowania prowadzonego przez danego sędziego, ale także sam sąd.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE