- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzym jest prosument lokatorski?

    Czym jest prosument lokatorski?

    Czym jest prosument lokatorski?

    Prosument lokatorski to instytucja kierowana do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Dzięki niej będzie można odzyskać 100% wartości energii przekazanej do systemu energetycznego i otrzymać 50% dofinansowania na instalację – Grant na OZE.

    Zachęta do stosowania OZE

    Resort Rozwoju próbuje w ten sposób zachęcić do sięgania po odnawialne źródła energii także w budynkach wielolokalowych. Obecnie dla budynkówtych są następujące możliwości działania:
     

    • zasilanie części wspólnej: rozliczenie prosumenckie, czyli autokonsumpcja oraz sprzedaż do sieci po cenie średniej hurtowej.
    • nadwyżka zasila rachunek energii, a reszta odkładana jest na koncie.
    • ewentualny nadmiar na koniec roku jest zwracany w wysokości 20% prosumentowi (za każdy miesiąc 20% niewykorzystanych środków).
    • o ile powierzchnia dachu jest niewielka, instalacja pokrywa w całości (lub w części) koszty energii dla części wspólnej.

    Skutki wprowadzenia prosumenta lokatorskiego mają być następujące:

    1. Zarządzający budynkiem wielolokalowym (TBS, spółdzielnia, wspólnota) będzie mógł zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla części wspólnej.
    2. Autokonsumpcja będzie dotyczyć tylko części wspólnej.
    3. Całość energii oddawanej do sieci będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą według cen hurtowych i wpływać na konto właściciela.
    4. Przychody właściciela obniżą co do zasady koszty utrzymania budynku, a oszczędności będzie można przeznaczyć np. na remonty czy inne potrzeby.
    5. Prosument (zarządzający budynkiem) będzie musiał zgłosić do sprzedawcy energii sposób rozliczenia (czyli status prosumenta lokatorskiego), dokumentując to uchwałą o budowie takiej instalacji.
       

    Grant na OZE

    Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 1 lutego 2023 r. do Banku Gospodarstwa Krajowego. Dofinansowanie do 50% instalacji ze środków przeznaczonych na prefinansowanie KPO (PFR).

    Grant na OZE pokryje:
     

    • zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii;
    • modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%.

    Dofinasowaniem będą też objęte instalacje wspomagające – magazyny energii, pompy ciepła itp.

    Źródło:

    Oficjalna strona MRiT.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE