- Reklama -
piątek, 26 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPostępowanie cywilneCzym są koszty zastępstwa procesowego?

    Czym są koszty zastępstwa procesowego?

    Koszty zastępstwa procesowego to wynagrodzenie radcy prawnego lub adwokata za reprezentowanie interesów klienta przed sądem.Koszty zastępstwa procesowego są wynagrodzeniem, które przyznaje sąd, a zgodnie z obowiązującym prawem zobowiązana do opłacenia tych kosztów jest strona przegrywająca.
     

    Koszty te należy odróżnić od wynagrodzenia, które każdy pełnomocnik ustala w umowie z klientem. Kwota ustalanego w umowie wynagrodzenia jest uzależniona od doświadczenia, złożoności prowadzonej sprawy i czasu jej trwania, jednak każdy adwokat lub radca prawny przy jej określaniu powinien kierować się zasadami etyki korporacji, do której należy dany pełnomocnik – Kodeks Etyki Radcy Prawnego, Kodeks Etyki Adwokackiej czy Zasady Etyki Zawodowej Rzecznika Patentowego.
     

    Co obejmują koszty zastępstwa procesowego?
     

    Koszty zastępstwa procesowego dotyczą wszystkich działań pełnomocnika.Pełnomocnictwo procesowe zgodnie z art.91 Kodeksu postępowania cywilnego obejmuje umocowanie do:

    •    wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, nie wyłączając powództwa wzajemnego, skargi o wznowienie postępowania i postępowania wywołanego ich wniesieniem, jako też wniesieniem interwencji głównej przeciwko mocodawcy,
    •    wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji,
    •    udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu,
    •    zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie,
    •    odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.
     

    Zastępstwo procesowe obejmuje wiele różnych czynności podejmowanych w toku danego procesu m.in.reprezentację w procesie, postępowaniu, wynagrodzenie za pracę i wydatki.
     

    Wysokość kosztów zastępstwa procesowego
     

    Przepisy prawa, aby zapobiec nadużyciom w kwestii kosztów zastępstwa procesowego określają wysokość tych kosztów w poszczególnych sprawach, ale o ich wysokości ostatecznie decyduje Sąd w wyroku lub postanowieniu.

    O wysokości kosztówzastępstwa procesowego mowa jest w:
     

    •    rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie z dnia 22 października 2015 r.
    •    rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności radców prawnych z dnia 22 października 2015 r.
     

    Wysokość stawek będzie różniła się w zależności od przedmiotu sprawy oraz wartości przedmiotu sporu.We wskazanych rozporządzeniach są podane minimalne stawki,które sąd może zwiększyć dosześciokrotności stawki minimalnej, jednak wymaga to uzasadnienia. Warto zaznaczyć, że wygrywający może liczyć na zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego tylko w przypadku złożenia wniosku o zasądzenie ww. kosztów- zwyczajowo taki wniosek jest umieszczany już w pierwszym piśmie procesowym danego podmiotu, w przypadku powoda będzie to pozew, zaś przy pozwanym – odpowiedź na pozew.
     

    Kiedy sąd wyda orzeczenie o kosztach zastępstwa procesowego wyższych niż minimalne?
     

    Zgodnie z §15 ust. 3 rozporządzenia w sprawie opłat za czynności adwokackie opłatę w sprawach wymagających przeprowadzenia rozprawy ustala się w wysokości przewyższającej stawkę minimalną, która nie może przekroczyć sześciokrotności tej stawki, ani wartości przedmiotu sprawy, jeśli uzasadnia to:

    1) niezbędny nakład pracy adwokata, w szczególności poświęcony czas na przygotowanie się do prowadzenia sprawy, liczba stawiennictw w sądzie, w tym na rozprawach i posiedzeniach, czynności podjęte w sprawie, w tym czynności podjęte w celu polubownego rozwiązania sporu, również przed wniesieniem pozwu;
    2) wartość przedmiotu sprawy;
    3) wkład pracy adwokata w przyczynienie się do wyjaśnienia okoliczności faktycznych istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy, jak również do wyjaśnienia i rozstrzygnięcia istotnych zagadnień prawnych budzących wątpliwości w orzecznictwie i doktrynie;
    4) rodzaj i zawiłość sprawy, w szczególności tryb i czas prowadzenia sprawy, obszerność zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, w szczególności dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego lub biegłych sądowych, dowodu z zeznań świadków, dowodu z dokumentów, o znacznym stopniu skomplikowania i obszerności.
     

    Warto zaznaczyć, że opłatę w sprawach niewymagających przeprowadzenia rozprawy ustala się w wysokości równej stawce minimalnej.
     

    Gdzie obowiązują koszty zastępstwa procesowego?
     

    Koszty zastępstwa procesowego obowiązują:
    •    w sprawach z dziedziny prawa cywilnego oraz z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych,
    •    w sprawach dotyczących prawa rzeczowego, czyli takiego które dotyczy przedmiotów ruchomych na przykład: samochodu czy też nieruchomości na przykłada mieszkania,
    •    w poszczególnych sprawach z zakresu prawa rodzinnego – ich wysokość w tym przypadku uzależniona jest od rodzaju prowadzonej sprawy,
    •    w sprawach dotyczących podziału majątku,
    •    w sprawach dotyczących postępowania spadkowego i prawa spadkowego. Wśród nich wymienić sprawy dotyczące: zabezpieczenia spadku, dokonania spisu inwentarza, odrzucenia spadku, ogłoszenia testamentu czy też dotyczące stwierdzenia nabycia spadku,
    •    w poszczególnych w sprawach z zakresu prawa pracy np. nawiązania umowy o pracę, uznania wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, przywrócenia pracownika do pracy czy też ustalenia przez sąd sposobu ustania stosunku pracy, w sprawach dotyczących wypłaty zaległego wynagrodzenia za pracę czy też należnego odszkodowania za wypadek w pracy, w sprawach dotyczących ustalenia wypadku przy pracy połączonego z dochodzeniem o wypłatę odszkodowania lub renty, w sprawach dotyczących świadczeń odszkodowawczych przysługujących poszkodowanemu pracownikowi z tytułu wypadku przy pracy lub nabycia choroby zawodowej.
     

    Korzystając z usług profesjonalisty, który będzie reprezentował nasz interes przed sądem musimy liczyć się z wynagrodzeniem, które musimy zapłacić za jego pracę. W przypadku wygranej sprawy, zgodnie z przepisami prawa, na wniosek strony wygrywającej możemy odzyskać koszty zastępstwa procesowego. Skorzystanie z usług adwokata lub radcy prawnego stwarza możliwość skutecznego dochodzenia roszczenia i warto wziąć pod uwagę to rozwiązanie. Zaoszczędza to też nasz czas oraz nie naraża nas na sytuacje stresowe.
     

    Szybkie zlecenie sprawy, która będzie obsługiwana przez prawników z wieloletnim doświadczeniem możliwe jest przez platformę do windykacji online VIBIL. W VIBIL oprócz miesięcznego abonamentu, wierzyciel nie ponosi dodatkowych kosztów, w abonament wliczone są już opłaty sądowe, a wynagrodzenie profesjonalnego doradcy w przypadku wygrania sprawy pokrywane jest przez dłużnika. VIBIL odzyskuje dla Ciebie 100% zaległej faktury nie obciążając Twojego budżetu, profesjonalnie reprezentuje Cię przed sądem, minimalizując Twoją obecność w całym procesie i biorąc na siebie ryzyko windykacyjne.
     

    Jeśli zatem masz problem z nieuczciwym kontrahentem, Twój dłużnik zwleka z uregulowaniem zaległej faktury, dotychczasowe próby odzyskania należności nie odniosły skutku warto sięgnąć po rozwiązanie jakim jest platforma windykacyjna VIBIL.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE