- Reklama -
sobota, 27 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzy wydruk z konta bankowego ma wiążącą moc?

    Czy wydruk z konta bankowego ma wiążącą moc?

    Wydruk też jest ważny

    Elektroniczne potwierdzenie przelewu nie wymaga własnoręcznego podpisu (np. dyrektora banku, z którego przelew został zlecony). Dla wielu osób w tym tkwi cały problem – wydruk z komputera ma być niewystarczający przy ewentualnych problemach ze zleconymi płatnościami.

    W praktyce elektroniczne potwierdzenie przelewu ma taką samą moc, jak opieczętowany i podpisany kwitek uzyskany na poczcie czy w innej agencji, w której dokonaliśmy opłaty. Z ta jednak różnicą, że sami możemy go sobie wydrukować w domu. Nie trzeba zatem obawiać się, że wydruk bankowy nie stanowi żadnego dowodu dokonania wpłaty – stanowi i to równie mocny, jak ten uzyskany z poczty. Elektroniczne potwierdzenia zapłaty nie są jednak jedynymi wydrukami bankowymi w Polsce.

    Prawo bankowe

    Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe określa zasady prowadzenia działalności bankowej, tworzenia i organizacji banków, oddziałów i przedstawicielstw banków zagranicznych, a także oddziałów instytucji kredytowych oraz zasady sprawowania nadzoru bankowego, postępowania naprawczego, likwidacji i upadłości banków. W powyższym akcie prawnym znajdziemy także informacje na temat wydruków z konta bankowego i ich znaczenia w polskim systemie prawnym.

    Zgodnie z treścią art. 95 Prawa bankowego, księgi rachunkowe banków i sporządzone na ich podstawie wyciągi oraz inne oświadczenia podpisane przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych banków i opatrzone pieczęcią banku, jak również sporządzone w ten sposób pokwitowania odbioru należności mają moc prawną dokumentów urzędowych w odniesieniu do praw i obowiązków wynikających z czynności bankowych oraz ustanowionych na rzecz banku zabezpieczeń i mogą stanowić podstawę do dokonania wpisów w księgach wieczystych. Od 20 lipca 2013 r. moc prawna dokumentów urzędowych, o której mowa powyżej, nie obowiązuje w odniesieniu do dokumentów wymienionych w tym przepisie w postępowaniu cywilnym. Oznacza to tym samym utratę mocy urzędowej wydruków z kont bankowych. Jest to dobra informacja dla wszystkich klientów banków, ponieważ nowe przepisy wzmacniają ich pozycję w przypadku prowadzonych sporów.

    Od blisko 2 lat każdy klient banku nie musi udowadniać, że jest nie jest dłużnikiem tej instytucji finansowej. Do momentu wprowadzenia nowelizacji, wystarczyło, aby bank wystąpił z pozwem przeciwko swojemu klientowi, a klient musiał udowadniać, że nie jest winny żadnych pieniędzy. Od 20 lipca 2013 r. ciężar dowodowy w takim zakresie został przesunięty na bank – to on będzie musiał wykazać prawdziwość dokumentów, które stwierdzają rzekomy dług danej osoby.

    Na zakończenie pamiętajmy, że czynność bankowa lub czynność zabezpieczająca wierzytelność banku stwierdzona dokumentem, o którym była mowa na początku niniejszego artykuły, ma datę pewną od daty tego dokumentu. Dokumenty takie są podstawą wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości stanowiącej własność dłużnika banku lub innej osoby ustanawiającej hipotekę na rzecz banku w celu zabezpieczenia wierzytelności dłużnika banku. Jeżeli nieruchomość nie posiada księgi wieczystej, zabezpieczenie może być dokonane przez złożenie tych dokumentów do zbioru dokumentów.

    Podstawa prawna:
    [art. 95 Prawa bankowego (Dz.U. z 2015 Nr 128)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE