- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoNieznośny sąsiad? Jest na to sposób

    Nieznośny sąsiad? Jest na to sposób

    Święte prawo własności

    Prawo własności jest podstawowym prawem rzeczowym najbardziej chronionym przez polskiego ustawodawcę. Zgodnie z treścią art. 140 i n. Kodeksu cywilnego, w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą. W granicach określonych przez społeczno-gospodarcze przeznaczenie gruntu własność gruntu rozciąga się na przestrzeń nad i pod jego powierzchnią.

    Prawo do odszkodowania

    W przypadku naruszenia naszego prawa własności z pomocą przychodzi Kodeks cywilny. Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Pamiętajmy jednak, że właścicielowi nie wolno dokonywać robót ziemnych w taki sposób, żeby to groziło nieruchomościom sąsiednim utratą oparcia. Wszelkie zatem czynności ze strony sąsiada, które zakłócałyby nam korzystanie z naszej nieruchomości mogą skutkować wykorzystaniem prawa do wniesienia roszczenia o odszkodowanie. Pamiętaj przy tym, że wysokość takiego odszkodowania ustalasz samodzielnie – wszystko zależy od tego jak wielkie i częste są naruszenia za strony sąsiada.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wezwanie do wydania rzeczy
    przejdź do formularza »

    Wydanie rzeczy

    Nieco inaczej wygląda sprawa z wykorzystywaniem cudzej własności. Jeśli sąsiad „pożycza” od Ciebie chociażby sprzęty ogrodnicze bez pozwolenia, powinieneś mu wyraźnie przypomnieć, że jest to działanie naruszające prawo. Art. 222 KC stanowi, że właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Pamiętajmy, że takie roszenie nie ulega przedawnieniu w stosunku do nieruchomości. Właściciel swoje prawo do nieruchomości może wywodzić z wykorzystaniem wszelkich środków dowodowych, a ich moc podlega każdorazowej ocenie sądu.

    Nowa budowla u sąsiada

    Męczący sąsiad może działać także w inny sposób – wystarczy, że rozpocznie budowę na swojej działce i postawi coś co przysłoni Ci dotychczasowy widok. Zgodnie z prawem, jeśli samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może wówczas żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność zajętej działki za odpowiednim wynagrodzeniem. Właściciel gruntu, na którym wzniesiono budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby ten, kto wzniósł budynek lub inne urządzenie, nabył od niego własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem.

    Podstawa prawna:
    [art. 140, art. 222 k.c. (Dz.U. z 2014 r. Nr 121 j.t.)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE