- Reklama -
środa, 1 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJazda bez fotelika i pasów

    Jazda bez fotelika i pasów

    Pasy bezpieczeństwa

    Zanim przejdziemy do kwestii przewożenia dzieci, zajmijmy się sprawą zapinania pasów bezpieczeństwa. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy – od 18 maja 2015 r. wprowadza się pewne odstępstwa od tej reguły.

    Tym samym obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

    • osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
    • kobiety o widocznej ciąży;
    • kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;
    • instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;
    • policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;
    • funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;
    • żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych;
    • zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;
    • konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych
    • osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim;
    • dziecka w wieku poniżej 3 lat przewożonego pojazdem kategorii M2 i M3;
    • dziecka przewożonego przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej, do lat 4, pod warunkiem niekorzystania przez dziecko z oddzielnego miejsca do siedzenia.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie zapoznać się z Taryfikatorem mandatów – wykroczenia
    przejdź do formularza » 

    W foteliku czy bez fotelika?

    Do tej pory przewożenie dziecka bez specjalnego fotelika czy podkładki wiązało się nie tylko z ryzykiem zdrowia czy życia malucha, ale także z mandatami i punktami karnymi (brak fotelika to mandat karny w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych). Od 18 maja część obowiązków w zakresie podróżowania dzieci w samochodach osobowych ulega poważnym zmianom.

    Jeśli dziecko będzie przewożone na tylnym siedzeniu, nie musi korzystać z fotelika pod warunkiem, że ma co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięte pasem bezpieczeństwa. Nowością jest możliwość przewożenia dziecka bez fotelika nawet jeśli nie spełnia ono powyższego warunku wzrostu. Taka sytuacja pojawi się, gdy na tylnych siedzeniach samochodu przewozimy dwoje dzieci w fotelikach, trzecie zaś podróżuje bez fotelika, za to w zapiętych pasach bezpieczeństwa (chodzi o przypadek, gdy trzeciego fotelika nie możemy zainstalować w naszym aucie – np. z powodu braku miejsca).

    Zupełnie inaczej wygląda sytuacja przewożenia malucha na przednim siedzeniu, czyli tuż obok kierowcy. Bez fotelika można przewozić wówczas tylko te dzieci, które mają co najmniej 150 cm wzrostu – niższe osoby muszą mieć stosowny fotelik lub podkładkę. Oczywiście zapinanie pasów jest w tych przypadkach obowiązkowe. Nie zmieni się to, że dzieci muszą być przewożone w fotelikach przodem do kierunku jazdy w autach, w których działa poduszka powietrzna. W tych, w których nie działa, podróżują w foteliku tyłem do kierunku jazdy.

    Nowe wymogi techniczne

    Od 18 maja 2015 r. wprowadza się nowe wymagania co do jakości używanych fotelików przewozowych – muszą one być instalowane w pojazdach wyposażonych w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa lub system mocowania ISOFIX (składa się on z dwóch uchwytów, które znajdują się między siedzeniem a oparciem fotela; uchwyty są przymocowane bezpośrednio do konstrukcji pojazdu).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE