Na wstępie należy wskazać, że omawiany projekt ustawy pozwoli na wykorzystanie zarówno doświadczenia, jak i dorobku organizacji pozarządowych zachowując jednocześnie wszystkie dotychczasowe formy świadczonej przez nie pomocy oraz przewidując możliwość powierzenia im prowadzenia ok. 50% punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, a także udzielania nieodpłatnej informacji prawnej w wojewódzkim centrum informacji prawnej. Na mocy tych przepisów w przyszłości - w Polsce powstanie ponad 1500 punktów, w których nieodpłatnie będzie świadczona pomoc prawna przez adwokatów lub radców prawnych oraz aż 42 stanowiska na potrzeby udzielania informacji prawnej za pośrednictwem infolinii.
W myśl zaprojektowanych przepisów, darmową pomoc prawną – co istotne, na etapie przedsądowym – otrzymają:
Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu w sprawie cywilnej przejdź do formularza »
Nieodpłatna pomoc prawna będzie przysługiwała także każdemu w przypadku wystąpienia zagrożenia katastrofą naturalną, awarią techniczną czy klęską żywiołową, natomiast dostęp do informacji o prawie uzyska każdy obywatel.
Tego rodzaju pomoc prawna będzie polegała na:
UWAGA! Zgodnie z zaprojektowanymi przepisami, nieodpłatna pomoc prawna nie będzie obejmowała spraw z zakresu prawa:
Zgodnie z zaprojektowanymi przepisami, nieodpłatna informacja prawna będzie przysługiwać wszystkim osobom fizycznym. Każdy będzie mógł uzyskać informację o obowiązujących aktach normatywnych regulujących przedstawione zagadnienie, sposobach uzyskania pomocy prawnej lub innego rodzaju pomocy dotyczącej rozwiązania problemów prawnych. Na mocy nowych przepisów, wojewoda będzie prowadzić wojewódzkie centrum informacji prawnej, w którym będzie prowadzona obsługa infolinii, za której pośrednictwem będzie udzielana informacja prawna.