- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoBezpieczeństwo na stoku - sprawdź o czym musisz pamiętać

    Bezpieczeństwo na stoku – sprawdź o czym musisz pamiętać

    Niestety, nie wszyscy narciarze wiedzą o tym, że Komitet Prawniczy FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej) opracował zbiór zasad, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa na stoku i efekcie ograniczenie liczby wypadków. Międzynarodowy Dekalog Narciarza – właśnie tak nazywa się dokument który zawiera te wszystkie zasady.

     

     

    Wymienione poniżej zasady dotyczą wszystkich narciarzy i snowboardzistów – zarówno tych początkujących, jak i zaawansowanych. Co więcej, należy wskazać, że reguły te obowiązują na stokach całego świata.

     

    Międzynarodowy Dekalog Narciarza – zasady bezpiecznego zachowania się na stoku

     

    1. Miej wzgląd na inne osoby
    Na stoku zachowuj się w taki sposób, aby nie zagrażać bezpieczeństwu innych osób i nie wyrządzić im żadnej szkody.

     

    2. Panuj nad szybkością i sposobem jazdy
    Dostosuj prędkość i sposób jazdy do poziomu swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu na trasie.

     

    3. Wybierz odpowiedni tor jazdy
    Nadjeżdżając z góry masz większą możliwość wyboru trasy zjazdu. Dlatego wybierz taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy jadących przed Tobą.

     

    4. Wyprzedzaj w prawidłowy sposób
    Wyprzedzać możesz zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, lewej lub prawej, ale zawsze (!) z zachowaniem takiej odległości, która pozwoli uniknąć potrącenia wyprzedzanego i nie ograniczy wyprzedzanemu swobody ruchu.

     

    5. Zachowaj ostrożność wjeżdżając na trasę i ruszając z miejsca
    Rozpoczynając zjazd sprawdź, patrząc w górę i w dół, czy nie spowodujesz tym niebezpieczeństwa dla siebie i dla innych. Tak samo postępuj za każdym razem, gdy ruszasz z miejsca po chwilowym zatrzymaniu się na trasie.

     

    6. Unikaj zatrzymywania się na trasie
    Unikaj zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Jeżeli się przewrócisz, postaraj się jak najszybciej usunąć z toru jazdy.

     

    7. Podchodź tylko poboczem trasy
    Podchodzić w górę lub schodzić w dół powinieneś tylko poboczem wyznaczonej trasy. W przypadku złej widoczności wskazane jest całkowite zejście z trasy.

     

    8. Przestrzegaj znaków narciarskich
    Podczas zjazdu zobowiązany jesteś do przestrzegania znaków narciarskich ustawionych na trasie.

     

    9. Udziel pomocy w razie wypadku
    Jeżeli znajdziesz się w pobliżu miejsca wypadku udziel pomocy poszkodowanym osobom.

     

    10. Ujawnij swoją tożsamość
    Pamiętaj, że jeżeli jesteś uczestnikiem lub świadkiem wypadku, masz obowiązek podać swoje dane osobowe i udzielić wszelkich wymaganych informacji.

     

    Powyższe zasady, niejako pokrywają się z obowiązującymi przepisami w Polsce. Pamiętaj bowiem o tym, że zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich – osoby uprawiające narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim obowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób, a w szczególności:

    • zapoznania się z zasadami korzystania z danego terenu, obiektu lub urządzenia i ich przestrzegania;
    • stosowania się do znaków nakazu i zakazu umieszczanych przez zarządzającego zorganizowanym terenem narciarskim;
    • zjeżdżania z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz stopnia trudności i stanu trasy, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu;
    • użytkowania sprawnego technicznie sprzętu narciarskiego i snowboardowego odpowiedniego do rodzaju podejmowanej aktywności, zgodnie z jego przeznaczeniem i zasadami użycia;
    • bezzwłocznego informowania ratowników narciarskich o zaistniałym wypadku lub zaginięciu osoby oraz o innych zdarzeniach nadzwyczajnych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób.

     

    Zakaz picia alkoholu na stoku

     

    Zabrania się także uprawiania narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim lub osoba przez niego upoważniona może odmówić wstępu albo nakazać opuszczenie zorganizowanego terenu narciarskiego osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Kto uprawia narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze grzywny – nawet do 5.000 zł!

     

    Obowiązek jazdy na nartach w kasku

     

    Obowiązek jazdy w kasku dotyczy jedynie dzieci do 16 roku życia. Zgodnie bowiem z art. 45 ust. 2 ustawy kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad osobą do ukończenia 16 roku życia, dopuszcza do uprawiania narciarstwa zjazdowego lub snowboardingu przez tę osobę, na zorganizowanym terenie narciarskim, bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego, podlega karze grzywny. Karą za brak kasku może być pouczenie, grzywna w postaci mandatu karnego w wysokości od 20 do 500 zł lub wniosek o ukaranie do sądu, np. w przypadku odmowy przyjęcia mandatu. Sąd może natomiast wymierzyć karę grzywny nawet do 5000 zł.

     

    Podstawa prawna:
    art. 30 – 31 i 45 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich (Dz. U. 2011 nr 208 poz. 1241)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE