- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKażdy może być wolontariuszem

    Każdy może być wolontariuszem

    Wolontariat wcale nie jest nudny

    Jednym z największych przedsięwzięć charytatywnych w Polsce jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Ale wolontariuszem można być nie tylko wtedy, gdy jest finał WOŚP. Jest wiele odmian wolontariatu, dzięki temu każdy z nas może znaleźć „dziedzinę” dla siebie. Jedni działają dla ludzi, wspierają cierpiących w ramach wolontariatu hospicyjnego, inni zbierają pieniądze na szczytny cel w ramach akcji WOŚP. Inni natomiast poświęcają swój czas zwierzakom i działają w ramach organizacji zajmujących się niesieniem pomocy zwierzętom. Jeszcze inni poświęcają się problemom przyrody i środowiska naturalnego. Jak widać powyżej, każdy może coś dla siebie wybrać. Jeżeli zdecydujemy się, w jakiej dziedzinie chcemy świadczyć naszą pomoc, musimy wybrać organizację, w której chcielibyśmy realizować nasz wolontariat. Następnie musimy dopełnić niezbędnych formalności, czyli złożyć wymagane dokumenty. Jeżeli zostaniemy wybrani, dalszych informacji udzieli nam nasza organizacja.

    Definicja wolontariusza

    Wolontariuszem może być tylko osoba fizyczna, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje swój wolontariat.

    Na czyją rzecz świadczenia wykonują wolontariusze?

    Wolontariusze mogą wykonywać świadczenia na rzecz korzystających, czyli:

    • organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów w zakresie ich działalności statutowej, w szczególności w zakresie działalności pożytku publicznego, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,
    • organów administracji publicznej, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,
    • jednostek organizacyjnych podległych organom administracji publicznej lub nadzorowanych przez te organy, z wyłączeniem prowadzonej przez te jednostki działalności gospodarczej,
    • podmiotów leczniczych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej.

    Świadczenia można także wykonywać na rzecz organizacji międzynarodowych, jak i stowarzyszenia, którego członkiem jest wolontariusz.

    Obowiązek posiadania kwalifikacji

    Wolontariusz powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń, jeżeli obowiązek posiadania takich kwalifikacji i spełniania stosownych wymagań wynika z odrębnych przepisów. Niezależnie jednak od tego, co mówi prawo, każdy wolontariusz musi być komunikatywny, otwarty na kontakty z innymi ludźmi i przekonujący, tak by skłonić innych do tego, że warto pomagać.

    Porozumienie pomiędzy wolontariuszem a korzystającym

    Porozumienie określa zakres, sposób i czas wykonywania świadczenia przez wolontariusza. Porozumienie powinno zawierać postanowienie o możliwości jego rozwiązania. Na żądanie wolontariusza korzystający jest obowiązany potwierdzić na piśmie treść porozumienia, a także wydać pisemne zaświadczenie o wykonaniu świadczeń przez wolontariusza, w tym o zakresie wykonywanych świadczeń. Na prośbę wolontariusza korzystający może przedłożyć pisemną opinię o wykonaniu świadczeń przez wolontariusza. Jeżeli świadczenie wolontariusza wykonywane jest przez okres dłuższy niż 30 dni, porozumienie powinno być sporządzone na piśmie.

    Podstawa prawna:
    Art. 3, art. 42, art. 43, art. 44 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U.2014.1118)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE