- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOrkan zerwał baner reklamowy i uszkodził zaparkowany samochód - od kogo mogę...

    Orkan zerwał baner reklamowy i uszkodził zaparkowany samochód – od kogo mogę uzyskać odszkodowanie?

    Oderwany baner na skutek silnego wiatru, a odpowiedzialność za uszkodzenia samochodu

    Na wstępie należy wskazać, że obowiązujące prawo przewiduje, że w celu nałożenia obowiązku naprawienia szkody możemy rozróżnić 3 zasady:

    1. zasada winy
    2. zasada ryzyka
    3. zasada słuszności – zwana również odpowiedzialnością na zasadach współżycia społecznego.

    Omawiając kwestie związane z oderwanym banerem lub kawałkiem budynku (np. tynk) należy wskazać, że odpowiedzialność właściciela czy to banera czy budynku oparta jest na zasadzie ryzyka. Zgodnie z art. 434 kodeksu cywilnego, za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części odpowiedzialny jest samoistny posiadacz budowli, chyba że zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części nie wynikło ani z braku utrzymania budowli w należytym stanie, ani z wady w budowie. Dlatego też, jeśli Twój samochód został uszkodzony na skutek oderwania się lub np. przewrócenia się baneru, to w celu dochodzenia odszkodowania będziesz musiał wykazać:

    • fakt zawalenia się budowli lub oderwania jego części,
    • fakt samoistnego posiadania budowli po stronie podmiotu, któremu stawia się zarzut wyrządzenia szkody,
    • szkodę,
    • związek przyczynowy pomiędzy szkodą a zdarzeniem ją wywołującym.

    Zapewne czytając ten poradnik, stwierdzisz, że baner nie jest budowlą, zatem w jaki sposób można stosować ten przepis do opisanej sytuacji… Owszem – bardzo duże znaczenie dla przypisania odpowiedzialności ma pojęcie budowli, jednakże termin ten należy rozumieć szeroko. Spokojnie można go interpretować zgodnie ze znaczeniem tego słowa w języku powszechnym. Zatem przepis art. 434 będzie miał zastosowanie zarówno w przypadku budynku (np. kamienica, dom, garaż), jak i innych obiektów i urządzeń naziemnych (np. most). Przy stosowaniu tej regulacji bez znaczenia pozostaje także, czy budowla została wzniesiona jako obiekt stały czy tymczasowy, w związku z tym – termin ten obejmuje swoim zakresem np. rusztowanie. Przytoczone przykłady pozwolą wyobrazić sobie wszelkie możliwe zdarzenia, w których możliwe będzie pociągnięcie do odpowiedzialności samoistnego posiadacza budowli za szkodę wyrządzona przez zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części. Jak wskazano w wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, z dnia 17 grudnia 2013 r. (sygn. akt I ACa 1001/13), pojęcie "budowli" w znaczeniu wynikającym z art. 434 k.c. obejmuje wszelkie wytwory człowieka, choćby przejściowo połączone z gruntem. W grę wchodzą tu zatem nie tylko budynki, ale także inne konstrukcje, urządzenia, słupy, maszty itp. Biorąc pod uwagę powyższe, niewątpliwie baner reklamowy należy zaliczyć do kategorii budowli, a co za tym idzie odpowiedzialność jego właściciela będzie miała charakter odpowiedzialności na zasadzie ryzyka.

    Jeśli doszło do uszkodzenia Twojego samochodu na skutek zerwanego banneru reklamowego, to w pierwszej kolejności musisz ustalić kto jest właścicielem tego banneru oraz czy posiada on wykupioną polisę OC. W sytuacji, gdy właściciel banera reklamowego zawarł umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnego np. z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, to poszkodowany może dochodzić odszkodowanie od zakładu ubezpieczeń. W większości przypadków, zakres podstawy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej standardowo obejmuje tego typu sytuację. W celu dochodzenia należnego odszkodowania np. za uszkodzony samochód należy zgłosić szkodę ubezpieczycielowi.

    Podstawa prawna:
    art. 434 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE