- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKiedy używać świateł przeciwmgielnych?

    Kiedy używać świateł przeciwmgielnych?

    Jesień to pora roku, podczas której mgły na polskich drogach pojawiają się bardzo często, zwłaszcza wieczorem. Jeśli choć raz jechałeś we mgle, wiesz jak trudna i niebezpieczna może być to podróż, szczególnie gdy znajdujesz się w lesie. Jeśli jedziesz już we mgle, pamiętaj aby na drugi dzień przetrzeć wszystkie światła Twojego pojazdu, często gromadzą się na nich brud i rosa. Czystsze lampy, to lepsze oświetlenie i większe bezpieczeństwo na drodze. Niestety nie każdy kierowca pamięta o tej czynności.

    Światła przeciwmgielne

    Podczas jazdy we mgle nie wolno włączać tzw. Świateł długich – w efekcie zamiast poprawy widoczności, Twoim oczom ukaże się biała ściana. Będzie więc jeszcze gorzej, niż gdybyś poprzestał na używaniu zwykłych świateł. Z kolei tylnych świateł przeciwmgielnych możesz używać, gdy widoczność na drodze będzie mniejsza niż 50 metrów. Jeśli widoczność ulegnie poprawie, musisz natychmiast wyłączyć tego rodzaju światła.
     

    Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami. Oprócz używania świateł przeciwmgielnych, w czasie wyprzedzania lub omijania poza obszarem zabudowanym podczas mgły musisz również dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe. Pamiętaj, że obowiązek używania omawianych świateł dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. 
     

    Pieszy we mgle

    Aktualnym problemem na polskich drogach są nieoznakowani piesi oraz rowerzyści, szczególnie jeśli pojawiają się nam we mgle. Jedyną radą w takim przypadku jest ostrożna i wolna jazda – w razie ewentualnej kolizji, negatywne skutki będą mniejsze lub nie będzie ich w ogóle. Tutaj niestety światła przeciwmgielne nie są aż tak pomocne – jadąc zbyt szybko nie będziesz w stanie zauważyć we mgle nieoznakowanej osoby.
     

    Kiedy nie wolno używać świateł przeciwmgielnych?

    Wiesz już zatem kiedy światła przeciwmgielne będą Ci niezwykle pomocne. Przepisy określają jednak kiedy nie wolno Ci ich w ogóle stosować – brak dyscypliny w tym zakresie oznacza grzywnę i punkty karne. Światła przeciwmgłowe należy włączać tylko i wyłącznie w wypadku wystąpienia mgły. Używanie ich do normalnej jazdy grozi mandatem w wysokości 100 zł i 2 punktów karnych. Światła przeciwmgłowe tylne świecą tak samo mocno i wyraziście, jak światła hamowania (stop). Są bardzo ostre, co sprawia że często przeszkadzamy kierującym jadącym za nami. Używanie świateł przeciwmgłowych podczas normalnych warunków drogowych (wtedy, gdy nie występuje mgła) grozi więc oślepieniem kierowców jadących z naprzeciwka – a to już prosta droga do wypadku.

    Podsumowując, przednie światła przeciwmgłowe możesz więc włączyć jeśli masz do czynienia z utrudnionymi warunkami pogodowymi: mgła oraz opady atmosferyczne. Świateł przeciwmgłowych tylnych możesz użyć tylko i wyłącznie ze światłami przednimi jeżeli widoczność jest mniejsza niż 50 metrów. Pamiętaj, aby przy poprawie pogody, natychmiast wyłączyć światła przeciwmgłowe. Światła przeciwmgłowe możesz również włączyć, jeśli poruszasz się w „widełkach czasowych” od zmierzchu do świtu, ale tylko i wyłącznie na drodze oznaczonej jako droga kręta (znak A3 i odpowiednia tabliczka).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE