- Reklama -
piątek, 26 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego

    Wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego

    Nic złego nie dzieje się wówczas, gdy uczciwy znalazca odda zgubę właścicielowi albo dany dokument jest odporny na działanie wody i środków piorących. Problem powstaje wtedy, gdy dokumentu nijak nie można odnaleźć lub jest on na tyle zniszczony, że nadaje się wyłącznie do wymiany. W ramach dalszych rozważań Czytelnik dowie się, jak wygląda procedura wydania wtórnika dowodu rejestracyjnego pojazdu.

    Wprowadzenie

    Dowód rejestracyjny jest dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego (między innymi). Wydawaniem, za opłatą, dowodów rejestracyjnych pojazdów, zalegalizowanych tablic rejestracyjnych i nalepki kontrolnej, jeżeli jest wymagana, zajmuje się, co do zasady, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę) właściciela pojazdu.
    W dalszej części artykułu będzie mowa o dokumentach, których przedłożenie jest konieczne w przypadku ubiegania się o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego, jak również o pozwoleniu czasowym.

    Utrata dowodu rejestracyjnego

    W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego pojazdu, organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje wtórnik dowodu rejestracyjnego po:

    • przedstawieniu karty pojazdu, jeżeli była wydana;
    • przedstawieniu tablic rejestracyjnych;
    • sprawdzeniu terminu następnego badania technicznego pojazdu w centralnej ewidencji pojazdów, a w przypadku braku informacji w tej ewidencji, po przedstawieniu wyciągu z rejestru badań technicznych pojazdów, prowadzonego przez stację kontroli pojazdów, określającego termin następnego badania technicznego pojazdu;
    • złożeniu, przez właściciela, stosownego oświadczenia o utracie dokumentu pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań.

    Nie ma potrzeby zasięgania przez organ rejestrujący informacji w centralnej ewidencji pojazdów lub żądania przedstawienia temuż organowi wyciągu z rejestru badań technicznych pojazdów (o czym mowa powyżej) wówczas, gdy organ rejestrujący posiada informacje o terminie następnych badań technicznych pojazdu lub właściciel pojazdu przedstawi zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu.

    Zniszczenie dowodu rejestracyjnego

    W przypadku zniszczenia dowodu rejestracyjnego pojazdu w stopniu powodującym jego nieczytelność, organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje wtórnik dowodu rejestracyjnego po:

    • oddaniu dotychczasowego dowodu rejestracyjnego;
    • przedstawieniu karty pojazdu, jeżeli była wydana;
    • przedstawieniu tablic rejestracyjnych;
    • sprawdzeniu terminu następnego badania technicznego pojazdu w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, a jeżeli nie jest on możliwy do odczytania – w centralnej ewidencji pojazdów. W przypadku braku informacji w ewidencji, należy przedstawić organowi wyciąg z rejestru badań technicznych pojazdów, prowadzonego przez stację kontroli pojazdów, określającego termin następnego badania technicznego pojazdu.

    Podobnie jak w przypadku utraty dowodu rejestracyjnego, nie ma potrzeby zasięgania przez organ rejestrujący informacji w centralnej ewidencji pojazdów lub żądania przedstawienia temuż organowi wyciągu z rejestru badań technicznych pojazdów wówczas, gdy organ rejestrujący posiada informacje o terminie następnych badań technicznych pojazdu lub właściciel pojazdu przedstawi zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu.

    Wydanie pozwolenia czasowego

    Aby można było bez przeszkód podróżować pojazdem, którego dowód rejestracyjny został zgubiony albo zniszczony, organ rejestrujący wydaje tzw. pozwolenie czasowe. Dokument ten wydaje się, na wniosek właściciela pojazdu, na okres do wydania wtórnika dowodu rejestracyjnego, nie dłuższy jednak niż 30 dni. Pozwolenie czasowe wydaje się także wtedy, gdy zawnioskowano o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego pojazdu z powodu braku miejsca na kolejne wpisy terminów następnego badania technicznego.

    Podstawa prawna

    Art. 71, art. 73 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r., – Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm.).
    § 10 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 186, poz. 1233 ze zm.).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE