- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOkres próbny młodych kierowców

    Okres próbny młodych kierowców

    Jak wskazują statystyczne dane wypadków drogowych, zdobyta wiedza teoretyczna oraz podstawowe umiejętności z zakresu techniki prowadzenia pojazdu nie stanowią gwarancji bezpieczeństwa zarówno samego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu. Wobec tego ustawodawca słusznie wprowadził obowiązek przejścia przez każdego młodego kierowcę tzw. okresu próbnego. Chodzi oczywiście o kierowców młodych stażem, nie zaś wiekiem.

    Warunki uzyskania prawa jazdy kategorii B

    Ustawodawca wskazał szereg warunków, których spełnienie jest konieczne w przypadku ubiegania się o nadanie uprawnień do kierowania omawianym, najpopularniejszym typem pojazdów. Prawo jazdy jest wydawane osobie, która:

    • osiągnęła minimalny wiek wymagany do kierowania pojazdami odpowiedniej kategorii (w przypadku kategorii B jest to ukończone 18 lat);
    • uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem;
    • odbyła szkolenie wymagane do uzyskania prawa jazdy;
    • zdała egzamin państwowy.

    Osoba, która uzyskała prawo jazdy, staje się kierowcą, którego obejmuje szczególny okres, zwany okresem próbnym.

    Czas trwania okresu próbnego

    Okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument.

    Obowiązki kierowcy w okresie próbnym

    W okresie próbnym kierowca jest obowiązany:

    • odbyć między 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy: kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym;
    • przedstawić staroście zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i kursu, o których mowa wyżej, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy;
    • kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego – przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu.

    Obowiązkowy kurs dokształcający

    Kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego prowadzi wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Kurs ten jest prowadzony w formie zajęć o charakterze teoretycznym, trwających 2 godziny. Kurs obejmuje, w szczególności, przedstawienie:

    • czynników mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego;
    • problematyki wypadków drogowych;
    • psychologicznych aspektów kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym.

    Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego wydaje zaświadczenie o ukończeniu kursu kierowcy, który uczestniczył we wszystkich przewidzianych w programie zajęciach. Kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego jest prowadzony za opłatą.

    Obowiązkowe szkolenie praktyczne

    Praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym prowadzi odpłatnie ośrodek doskonalenia techniki jazdy. Praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym jest przeprowadzane w formie ćwiczeń praktycznych, trwających 1 godzinę. Szkolenie ma na celu:

    • uświadomienie niebezpieczeństw wynikających z nadmiernej i niedostosowanej do warunków ruchu prędkości;
    • kształtowanie postawy defensywnej u osoby szkolonej.

    Ośrodek doskonalenia techniki jazdy wydaje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia kierowcy, który uczestniczył we wszystkich przewidzianych w programie zajęciach.

    Ograniczenia kierowcy pozostającego w okresie próbnym

    W okresie próbnym, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, kierującemu pojazdem zabrania się:

    • przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej;
    • kierowania pojazdem nieoznakowanym zielonym symbolem liścia klonowego;
    • podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B;
    • osobistego wykonywania działalności gospodarczej, polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.

    Okres próbny w przypadkach innych niż uzyskanie uprawnień po raz pierwszy

    Okres próbny obowiązuje także osoby, które – w szczególności – uzyskały prawo jazdy kategorii B po uprzednim jego cofnięciu na skutek ponownego przekroczenia liczby 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Warto zaakcentować, że na taki kurs kierowca zostaje skierowany, przez starostę, na skutek pierwszego przekroczenia liczby 24 punktów, otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

    Przedłużenie okresu próbnego wobec kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego

    Starosta wydaje decyzję administracyjną o przedłużeniu okresu próbnego o kolejne 2 lata, jeżeli w trakcie jego trwania kierowca popełnił dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzone w tym okresie mandatem karnym, prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym. Wiedza właściwego starosty w tej mierze pochodzi od administratora centralnej ewidencji kierowców, który przekazuje niezwłocznie staroście informację o popełnieniu przez kierowcę dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzonych w tym okresie mandatami karnymi lub prawomocnymi wyrokami sądów, będących podstawą przedłużenia okresu próbnego. W takim przypadku starosta przesyła niezwłocznie informację o popełnieniu przez kierowcę dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, podając datę oraz termin przedłużenia okresu próbnego:

    • kierowcy;
    • administratorowi centralnej ewidencji kierowców.

    Podstawa prawna

    Art. 11, art. 91, art. 92, art. 93, art. 94, art. 99 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 600 ze zm.).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE