- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesZakładasz własną firmę? Sprawdź, jak dokonać właściwego wyboru kodu PKD działalności

    Zakładasz własną firmę? Sprawdź, jak dokonać właściwego wyboru kodu PKD działalności

    Czym jest PKD?

    PKD, inaczej Polska Klasyfikacja Działalności, to zestaw kodów, którymi przedsiębiorca określa rodzaj wykonywanej działalności. PKD charakteryzuje się wielopoziomową strukturą. Od ogólnych sekcji (jak np budownictwo, handel) przechodzimy do bardziej szczegółowych podklas, które pozwalają jednoznacznie określić pełny kod danej działalności przedsiębiorcy.


    Kogo dotyczy obowiązek posługiwania się kodami PKD?

    Obowiązek posługiwania się kodami PKD dotyczy zarówno osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (wpis do CEIDG) jak i podmiotów objętych obowiązkiem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), czyli np. spółek, spółdzielni, fundacji. W przypadku podmiotów prawa handlowego (np. spółek) kody PKD muszą być również wskazane w umowie spółki. Pamiętajmy, że analogicznie jak w przypadku jednoosobowej działalności, również w przypadku rejestracji spółki cywilnej niezbędne jest podanie odpowiednich kodów PKD określających rodzaje działalności.

    Ile kodów PKD podajemy?

    W przypadku rejestracji w CEIDG podaje się jeden kod główny – przeważająca działalność i kody działalności dodatkowej. Brak jest ograniczeń ilościowych kodów dodatkowych. Z kolei rejestrując spółkę w KRS, można podać maksymalnie 10 kodów PKD.

    Określenie kodu działalności

    Określenie kodu prowadzonej działalności gospodarczej jest wymagane już na etapie składania wniosku. Należy bowiem podać kody PKD podczas jego wypełniania. W przypadku CEIDG, we wniosku rozróżniono kod głównej działalności (przeważającej u danego przedsiębiorcy) oraz kody pozostałej działalności gospodarczej (inne czynności, które wykonuje przedsiębiorca, a które nie są jego główną działalnością). W przypadku spółek rejestrowanych w KRS kody PKD (rodzaje działalności gospodarczej) muszą być wpisane do umowy spółki.

    Określenie kodów PKD we wniosku o wpis do CEIDG albo do KRS jest niezbędne. Jest to podstawa do nadania numeru REGON przez Urząd Statystyczny. Należy także pamiętać, że prowadzenie niektórych rodzajów działalności wymaga podjęcia przez przedsiębiorcę dodatkowych czynności, np. wpisania się do odpowiedniego rejestru. Przykładowo otwarcie zakładu fryzjerskiego nie podlega żadnym ograniczeniom, a hurtowa sprzedaż wyrobów tytoniowych wymaga np. zgłoszenia jako podatnik podatku akcyzowego.


    Czy można zmieniać kod PKD?

    Przedsiębiorca zawsze może rozszerzyć zakres działalności (dodając nowe kody), zawęzić zakres (wykreślając kody) bądź zgłosić zmianę profilu działalności (przez zmianę kodu wiodącej działalności bądź zmianę kodów pozostałej działalności). W przypadku CEIDG zmiana kodów PKD odbywa się przez aktualizację danych we wniosku (zmiana danych nie wiąże się z żadnymi kosztami).

    Zgłoszenie zmian kodu PKD w rejestrze KRS nie musi być poprzedzone zmianą umowy spółki, aktu założycielskiego czy statutu, o ile przedmiot działalności danej spółki wynika ze wskazanych dokumentów. W ramach zgłoszenia o wpis do KRS, określenie przedmiotu działalności według PKD  jest możliwe w ramach maksymalnie dziesięciu pozycji , w tym jednej pozycji określającej  przedmiotu przeważającej działalności.

    Podstawa prawna:
    §1, §2, §3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) [Dz.U. z 2007 r., nr 251, poz.1885 ze zm.]

    Źródło:
    W artykule wykorzystano informacje dostępne na oficjalnej stronie Ministerstwa Rozwoju.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE