- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPracaPoradnik: Kiedy powstaje prawo wykonywania zawodu psychologa?

    Poradnik: Kiedy powstaje prawo wykonywania zawodu psychologa?

    Istota zawodu psychologa

    Wykonywanie zawodu psychologa polega na świadczeniu usług psychologicznych, a w szczególności na diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu (o ile przepisy odrębne tak stanowią), psychoterapii czy udzielaniu pomocy psychologicznej.

     

    Wpis na listę psychologów Regionalnej Izby Psychologów

    By móc wykonywać zawód psychologa konieczny jest wpis na listę psychologów. Przepisy prawa wskazują bowiem, że prawo wykonywania zawodu psychologa powstaje z chwilą dokonania wpisu na listę psychologów Regionalnej Izby Psychologów. Na listę psychologów wpisuje się osobę, która łącznie spełnia następujące warunki:

    • uzyskała w polskiej uczelni dyplom magistra psychologii lub uzyskała za granicą wykształcenie uznane za równorzędne w Rzeczypospolitej Polskiej,
    • posiada pełną zdolność do czynności prawnych (jest osobą pełnoletnią i nie została ubezwłasnowolniona częściowo bądź całkowicie),
    • włada językiem polskim w mowie i piśmie w zakresie koniecznym do wykonywania zawodu psychologa,
    • odbyła podyplomowy staż zawodowy, pod merytorycznym nadzorem psychologa posiadającego prawo wykonywania zawodu, który ponosi odpowiedzialność za czynności zawodowe wykonywane przez psychologa-stażystę (w tym miejscu należy podkreślić, że w trakcie podyplomowego stażu zawodowego psycholog uzyskuje ograniczone prawo wykonywania zawodu).

    Wpisu na listę psychologów dokonuje Rada Regionalnej Izby Psychologów na wniosek zainteresowanego. Listę prowadzi Rada Regionalnej Izby Psychologów właściwa dla miejsca jego zamieszkania. Podstawą wpisu jest uchwała Rady Regionalnej Izby Psychologów.

    Uwaga! Osoba, która zgłosiła Radzie Regionalnej Izby Psychologów zamiar wykonywania zawodu psychologa po upływie 5 lat od ukończenia studiów psychologicznych i podyplomowego stażu zawodowego, albo psycholog, który nie wykonuje zawodu przez okres dłuższy niż 5 lat, odbywa na własny koszt przeszkolenie, którego program i zasady określa Rada Regionalnej Izby Psychologów.

    Wpis na listę psychologów następuje w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku.

    Prywatna praktyka psychologiczna

    Psycholog może wykonywać prywatną praktykę psychologiczną, jeżeli posiada:

    • prawo wykonywania zawodu oraz
    • wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz do rejestru prywatnych praktyk psychologicznych prowadzonego przez właściwą Radę Regionalnej Izby Psychologów.

    Prywatna praktyka psychologiczna może być wykonywana jako indywidualna działalność gospodarcza albo w formie spółki partnerskiej, po uzyskaniu zezwolenia właściwego marszałka województwa. W przypadku odmowy wpisu do rejestru prywatnych praktyk psychologicznych psychologowi przysługuje prawo odwołania do ministra właściwego do spraw pracy w terminie 14 dni od dnia doręczenia uchwały odmawiającej wpisu.

    Podsumowanie

    Psycholog wykonuje swój zawód samodzielnie, jednak by mógł to czynić konieczne jest uzyskanie wpisu na listę psychologów Regionalnej Izby Psychologów. Listę prowadzi Rada Regionalnej Izby Psychologów właściwa dla miejsca zamieszkania zainteresowanego. Psycholog może wykonywać prywatną praktykę psychologiczną, jeżeli posiada prawo wykonywania zawodu oraz wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz do rejestru prywatnych praktyk psychologicznych prowadzonego przez właściwą Radę Regionalnej Izby Psychologów. Prywatna praktyka psychologiczna może być wykonywana jako indywidualna działalność gospodarcza albo w formie spółki partnerskiej, po uzyskaniu zezwolenia właściwego marszałka województwa.

    Podstawa prawna:
    Art. 3, art. 7, art. 8, art. 9, art. 18 ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz.U.2001.73.763).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE