- Reklama -
sobota, 27 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPracaJak udowodnić mobbing?

    Jak udowodnić mobbing?

    Definicja

    Czym tak naprawdę jest mobbing? Zgodnie z treścią art. 94 [3] Kodeksu pracy, pojęcie to oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Abyśmy mogli mówić o mobbingu niezbędne jest spełnienie wszystkich warunków tej definicji łącznie – przykładowo więc jednorazowe naganne zachowanie szefa wobec pracownika nie będzie stanowić mobbingu, podobnie gdy nie będzie ono uporczywe.

    Oczywiście mobbing jako zjawisko ma charakter dynamiczny i rozwija się, poczynając od drobnych i incydentalnych przypadków. Dopiero z upływem czasu ich kwalifikowanej sumie daje się przypisać cechę mobbingu. Istotne jest przy tym nagromadzenie dotyczących pracownika lub skierowanych przeciwko niemu zachowań, zmierzających do wywołania skutków wymienionych w art. 94[3] § 2 KP. Wystarczy zatem ustalenie, że proces trwał przez określony czas oraz, że zaistniało w tym czasie wiele zachowań składających się na mobbing.<.з>

    Jakie masz prawa?

    Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę – wysokość tego zadośćuczynienia pracownik ustala przy tym samodzielnie. Dodatkowo pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę – obecnie 1750 zł brutto.

    Zbieranie dowodów

    Najtrudniejsze w całej sprawie jest nie tylko wytoczenie powództwa do sądu pracy, ale udowodnienie że mobbing rzeczywiście miał miejsce. Pomocne w tym celu będą wszelkie nagrania, na których szef znęca się nad Tobą (zarówno fizycznie jak i psychicznie) – mogą pochodzić z telefonu komórkowego czy monitoringu w zakładzie pracy, a nawet zwykłego dyktafonu.

    Jeśli mobbing przejawiał się od postacią pisemnych szykan (listy, maile, karteczki w pracy) – zbierz je wszystkie i załącz do pozwu. Najistotniejszą rolę mają jednak zeznania świadków – będą nimi najczęściej obecni lub byli pracownicy mogący potwierdzić stosowanie wobec Ciebie mobbingu. Oczywiście w praktyce namówienie do zeznań przeciwko aktualnemu czy byłemu szefowi często graniczy z cudem, nie jest jednak niemożliwe.

    Jeżeli w toku wykonywanej pracy musiałeś odwiedzać różnych specjalistów (lekarzy psychologów i innych) właśnie z powodu mobbingu, warto abyś przedstawił sądowi stosowne zaświadczenia i zgromadzoną dokumentację medyczną. Podobnie będzie jeśli w czasie trwania mobbingu zgłaszałeś sprawę związkom zawodowym czy inspekcji pracy. Jednym słowem, jeśli mówiłeś o swoim problemie jakimkolwiek instytucjom i masz na to zaświadczenie, możesz z niego skorzystać.

    Inspekcja Pracy

    Jeśli boisz się utraty pracy, a nie chcesz być ciągle ofiarą mobbingu, oprócz drogi sądowej istnieje jeszcze jedno rozwiązanie. Wystarczy, że sprawę zgłosisz do najbliższej Inspekcji Pracy. Jeśli obawiasz się zemsty ze strony pracodawcy, w składanym wniosku zaznacz, że chcesz zachować anonimowość. Inspektor przeprowadzi kontrolę i ankietę wśród pracowników, zbada czy mobbing rzeczywiście pojawia się w Twojej pracy – nie wolno mu jednak zdradzać kto złożył wniosek w tej sprawie (chyba, że wyraźnie sobie tego zażyczysz).

    Podstawa prawna:
    [art. 94 3 k.p. (Dz.U. z 2014 r. Nr 1502 j.t.)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE