- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesUstawa o wsparciu przedsiębiorców znad Odry z poprawkami Senatu

    Ustawa o wsparciu przedsiębiorców znad Odry z poprawkami Senatu

    Ustawa uchwalona przez Sejm (projekt rządowy)

    Na wstępie przypomnijmy kształt ustawy uchwalonej przez Sejm. Ustawa o wsparciu finansowym dla przedsiębiorców znad Odry wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3010 zł za każdego ubezpieczonego pracownika. Firma otrzyma świadczenie, jeżeli jej przychód spadł o min. 50 proc.

    O pomoc będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy z branż najbardziej dotkniętych niekorzystnymi skutkami ekonomicznymi związanymi z sytuacją na Odrze:
     

    • branża turystyczna (hotele i inne obiekty noclegowe, działalność organizatorów turystyki itd.),
    • branża gastronomiczna (restauracje, bary itd.),
    • branża sportowo-rekreacyjna (wypożyczalnie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego, wynajem i dzierżawa środków transportu wodnego itd.).

    W pierwotnym brzmieniu ustawa zakładała, że pełen krąg podmiotów, którym będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie, zostanie wyszczególniony w rozporządzeniu Rady Ministrów. Podobnie jak okresy, za jakie wypłacane będzie świadczenie.

    Zmiany wprowadzone przez Senat

    Izba z 14 poprawkami przyjęła ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze (projekt rządowy). Senatorowie skreślili przepis, który wskazywał, że lista kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), wyznaczająca rodzaj działalności podmiotów uprawnionych do świadczenia, lista powiatów określająca obszar przyznawania pomocy, a także okres za jaki wsparcie miałoby być wypłacane byłyby określane w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Dlatego senatorowie w kolejnych poprawkach wskazali okres za jaki ma być wypłacane świadczenie i wydłużyli go z 1 do 3 miesięcy, czyli do października 2022 r. Kolejna poprawka wprowadza katalog 31 kodów PKD, określając rodzaje działalności prowadzonej przez podmioty uprawnione do otrzymania świadczenia. Zgodnie z następną poprawką o wsparcie będą mogły starać się przedsiębiorcy, których przychód w sierpniu, wrześniu i październiku 2022 r., będzie niższy o co najmniej 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w lipcu 2022 r., a nie o 50% w dwóch miesiącach poprzedzających miesiąc za jaki ma zostać przyznane wsparcie lub w analogicznym miesiącu zeszłego roku. Następna poprawka wydłużyła termin złożenia wniosku o przyznanie świadczenia do 28 lutego 2023 r. Wysokość świadczenia również została zmieniona; zamiast 3010 zł ma być równa wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w lipcu 2022 r. Ponadto uprawnieni będą zwolnieni z obowiązku opłacania niepłaconych składek ubezpieczeniowych i składek na rzecz niektórych funduszy. Senat wprowadził ponadto poprawkę nadającą radom gminy prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze. Izba określiła jednocześnie, że gminom ma przysługiwać rekompensata wypłacana w pełnej wysokości z budżetu państwa za utracone przychody w związku z niższymi wpływami z tytułu podatku od nieruchomości.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE