- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeUmorzenie długów po ogłoszeniu upadłości: zasady

    Umorzenie długów po ogłoszeniu upadłości: zasady

    Kiedy może dojść do umorzenia długów?

    Umorzenie długów wcale nie musi oznaczać osobistej porażki – to zlikwidowanie ciążących na Tobie zobowiązań. Najprościej mówiąc – zostajesz zwolniony z konieczności ich spłaty.

    W ostatnich latach w Polsce coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się upadłość konsumencka. Forum zawierające aktualne informacje na ten temat to jedno z miejsc, w których zainteresowani szukają praktycznych wskazówek oraz porad od osób, które mają nieco większe doświadczenie w tej kwestii.

    Umorzenie długu (w części lub całości) jest dobrowolnym jego zlikwidowaniem. Może do niego dojść na skutek przedawnienia, a także na wniosek dłużnika, który przedstawia wierzycielowi argumenty wskazujące na brak możliwości spłaty zobowiązań. Jest ono korzystne nie tylko dla dłużnika – jeżeli wierzyciel widzi, że dalsze próby egzekwowania należności nie mają szans na powodzenie, może przystać na to rozwiązanie, a umorzone zobowiązanie potraktować jako swój koszt uzyskania przychodów.

     

    Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

    Zapewne słyszałeś kiedyś o coraz częściej stosowanym rozwiązaniu, jakim jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Forum to prawdziwa skarbnica wiedzy przekazywanej przez osoby, które miały bezpośrednią styczność z tym tematem. Kto może ogłosić upadłość?

    Jak się okazuje, może to być dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą sobie poradzić ze spłatą ciążących na nich długów. Upadłość konsumencka jest możliwością, z której mogą skorzystać osoby prywatne.

    Ogłoszenie upadłości odbywa się na drodze postępowania sądowego. Warunkiem jest brak możliwości spłaty zobowiązań przez okres najmniej 3 miesięcy. Nowe przepisy określają, że wniosek o upadłość może złożyć każdy konsument – nawet osoba, która w problemy finansowe popadła przez lekkomyślne korzystanie z pożyczek i kredytów. Złożyć wniosek może także wierzyciel.

     

    Umorzenie długów w upadłości konsumenckiej

    Co, jeżeli dojdzie do ogłoszenia upadłości konsumenckiej? Umorzenie długów dotyczy wszystkich zobowiązań dłużnika czy są wyjątki?

    Osoba, która ogłosiła upadłość konsumencką, może umorzyć:

    • zaległe składki ZUS,
    • niezapłacone podatki,
    • koszty postępowania upadłościowego (o ile zobowiązania będą umorzone i nie powstanie plan spłaty wierzycieli),
    • kredyty oraz pożyczki bankowe i pozabankowe,
    • zobowiązania, które istniały przed ogłoszeniem upadłości, a których dłużnik nieumyślnie nie ujawnił (np. nie wiedział, że je posiada).

     

    Co po umorzeniu długów?

    Jeżeli ogłosiłeś upadłość i doszło do umorzenia długów, Twoi wierzyciele nie mogą już prowadzić postępowań w ich sprawie – o ile powstały one przed upadłością konsumencką i zostały umorzone po jej ogłoszeniu. Pamiętaj jednak, że nawet po ogłoszeniu upadłości będziesz musiał spłacić część zobowiązań.

     

    Upadłość: umorzenie długów, ale nie wszystkich. Których zobowiązań nie można zlikwidować?

    Mimo ogłoszenia upadłości umorzenie długów nie zawsze jest możliwe. Nie można bowiem starać się o umorzenie:

    • zaległych alimentów,
    • niespłaconych rent, np. odszkodowań za wywołanie choroby czy spowodowanie śmierci,
    • nałożonych sądowo kar grzywny,
    • zobowiązań wynikających z konieczności naprawienia szkód albo zadośćuczynienia przyznanego przez sąd,
    • długów związanych z naprawieniem szkody po popełnieniu wykroczenia albo przestępstwa, przyznanych w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu,
    • długów, które zostały zaciągnięte po ogłoszeniu upadłości,
    • świadczeń pieniężnych albo nawiązek zastosowanych przez sąd jako środków karnych lub mających na celu poddanie próbie,
    • umyślnie nieujawnionych długów.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE