- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzePolska w strefie czerwonej. W życie wchodzą nowe zasady i ograniczenia

    Polska w strefie czerwonej. W życie wchodzą nowe zasady i ograniczenia

     Szkoły przechodzą na tryb zdalny nauczania

    Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek obowiązują od soboty 24 października i będą obowiązywały do niedzieli, 8 listopada br. Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych będą funkcjonowały bez zmian.


    Zamknięte restauracje

    Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie. Zakaz dotyczy także prowadzenia stołówek szkolnych. Wydawanie posiłków dozwolone jedynie dla klas 1-3 szkół podstawowych oraz kadry szkolnej z zachowaniem reżimu sanitarnego.

    Dozwolone jest natomiast prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko dla gości hotelowych nocujących co najmniej jedną dobę hotelową. Podawanie posiłków odbywa się wyłącznie do stolika i w reżimie sanitarnym (zakrywanie ust i nosa przez klientów i obsługę, zachowanie odległości itp.).

    Wydarzenia sportowe

    Współzawodnictwo sportowe, zajęcia sportowe i wydarzenia sportowe są organizowane bez udziału publiczności. W zajęciach organizowanych jako forma zorganizowanej aktywności fizycznej lub wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym (z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób) może brać udział nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia.


    Czytaj też: Polacy mają dość?

    Wydarzenia kulturalne oraz zasady działania kin

    Wydarzenia kulturalne mogą się odbywać z udziałem max. 25 proc. publiczności, przy udostępnieniu co czwartego miejsca lub przy zachowaniu 1,5 odległości. Obowiązkowe zakrywanie ust i nosa. Te same zasady dotyczą kin.

    Sanatoria i działalność uzdrowiskowa

    Sanatoria i działalność uzdrowiskowa zawieszona, z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów. Wyjątkiem są przypadki, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.


    Transport zbiorowy

    Pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:

    • 50% liczby miejsc siedzących albo
    • 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

    Limity dotyczą także transportu dla uczniów organizowanego przez jednostki samorządu terytorialnego.

     

    Salony kosmetyczne, salony fryzjerskie i salony tatuażu

    Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu działają w reżimie sanitarnym. W miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

    Stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między tymi stanowiskami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej co najmniej 2 m od powierzchni podłogi.

    Czytaj też: Zasady izolacji nie dla wszystkich takie same

    Obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna
     

    W godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku istnieje obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje: kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy.
    Z kolei osoby po 70. roku życia nie powinny w ogóle wychodzić z domu. Wyjątkiem są sytuacje związane z:

    • wykonywaniem czynności zawodowych,
    • zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego,
    • sprawowaniem lub uczestniczeniem w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

    Siłownie, kluby fitness i szkoły tańca

    Siłownie, centra i kluby fitness nadal podlegają nakazowi zawieszenia działalności. Obiekty te mogą działać jedynie w hotelach i wyłącznie dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową.  

    Z zakazu prowadzenia działalności wyłączone są baseny, siłownie, kluby i centra fitness, które: działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

    • Z kolei sportowe kluby taneczne i szkoły tańca są wyłączone z zakazu prowadzenia działalności polegającej na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub
    • w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni.

    Czytaj też: 29 państw na czarnej liście

    Zakaz organizacji wesel, przyjęcia domowe w gronie maksymalnie 20 osób

    Obowiązuje bezwzględny zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesel, konsolacji i innych). Dodatkowo obowiązuje także zakaz organizowania spotkań i imprez niezależnie od ich rodzaju – z wyjątkiem imprez i spotkań w organizowanych w domu, w których bierze udział do 20 osób.

     

    Podstawa prawna:
    Rozporządzeni RM z dnia 23 października 2020 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.  
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE