Jesteś tutaj:
Majątek i pieniądze
21.05.2020 - Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kliknij, aby ocenić:
 
4,17/6

Zarabiasz 500 zł na umowie o dzieło? Rząd zabierze Ci część wypłaty

Rząd pod pretekstem walki z kryzysem powraca do pomysłu ozusowania umów o dzieło. Choć poprzednia próba wprowadzenia obowiązkowych składek ZUS od umów o dzieło spotkała się ze stanowczym sprzeciwem, tym razem uzasadnieniem sięgania po wynagrodzenia dziełowiczów będzie recesja wywołana pandemią.

Prokryzysowe plany rządu

 

W dobie kryzysu, wzrostu bezrobocia i recesji gospodarczej wywołanej de facto decyzją rządu o tymczasowym zamrożeniu gospodarki, należałoby raczej oczekiwać rozwiązań o charakterze wspierającym, a nie zwiększający fiskalizm państwa. Choć obecnie wprowadzono jedynie obowiązek zgłaszania zawarcia takiej umowy, nikt nie kryje, że jest to wstęp do ich pełnego oskładkowania. Poszerzenie bazy przychodów z umów cywilnoprawnych oraz wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych to jedne z podstawowych celów rządowego „Wieloletniego Planu Finansowego”.  Plany ozusowania umów o dzieło dotkliwie odczują nie tyle firmy, ale sami dziełowicze, którzy – o ile zachowają kontrahenta – będą musieli dzielić się swoim wynagrodzeniem z ZUS. Bez wątpienia zwiększy to szarą strefę , a część osób wykonujących dzieło po prostu pożegna się z pracą.

 

 

 

 

 

Obowiązkowa rejestracja umów o dzieło w ZUS

 

Wstępem do ozusowania umów o dzieło jest wprowadzony w ramach Tarczy Antykryzysowej przepis art. 22, nakazujący obowiązkową rejestrację umów o dzieło w ZUS od 1 stycznia 2021 roku. Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw zakłada, że płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zawarciu każdej umowy o dzieło, jeżeli umowa taka zawarta zostanie z osobą, z którą nie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, w terminie 7 dni od dnia zawarcia tej umowy.


Kontrowersyjny pomysł uderzy w tysiące Polaków 

 

Umowy o dzieło, jako umowy cywilnoprawne, nie były dotąd ozusowane, a co za tym idzie umożliwiały zarobienie dodatkowych pieniędzy osobom niezamożnym.   Umowy o dzieło to także podstawowe źródło dochodu dla osób wykonujących zawody artystyczne. W praktyce tysiące Polaków bardzo dotkliwie odczuje politykę rządu, bowiem w dobie szalejącej inflacji i rosnącego bezrobocia będą zaciskać pasa patrząc, jak ich ciężko zarobione pieniądze zabiera państwo, finansując z nich socjalne obietnice wyborcze.

 

 Podstawa prawna:
Art. 22  ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020, poz. 568)
 

Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.plWasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.