- Reklama -
wtorek, 19 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeKupowanie używanych aut będzie bezpieczniejsze

    Kupowanie używanych aut będzie bezpieczniejsze

    Uczciwy przebieg

    Cofanie liczników samochodów to już plaga, a tracą na tym kupujący. Ministerstwo Sprawiedliwości ma jednak pomysł, jak ukrócić – niestety powszechną dziś – praktykę. Za „przekręcenie” licznika grozić będzie kara więzienia.

    Przestępstwo fałszowania przebiegu samochodu

    W myśl projektowanych przepisów za każde „przekręcenie” licznika będzie grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia – zarówno dla zlecającego oszustwo, jak i wykonawcy, np. mechanika w warsztacie. Taka sama kara – od 3 miesięcy do 5 lat więzienia – będzie grozić także wtedy, gdy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany całego licznika na nowy (np. z powodu autentycznej lub rzekomej awarii).

    Nowe obowiązki stacji kontrolo pojazdów

    Stacje kontroli pojazdów już teraz muszą przekazywać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców stan licznika odczytany podczas obowiązkowych przeglądów technicznych pojazdów. Po zmianie przepisów stacje będą przekazywać do centralnej ewidencji także informację o wymianie licznika i jego przebiegu w chwili odczytu przez diagnostę.

    Nowe obowiązki służb

    Projekt przewiduje ponadto, że przy każdej kontroli Policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa i służby celne będą miały obowiązek spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego samochodu. Dane trafią do centralnej ewidencji pojazdów.

    A jak jest w innych krajach?

    Podobne rozwiązania funkcjonują od dawna w państwach Europy Zachodniej. W Niemczech za fałszowanie wskazań licznika przebiegu kilometrów w samochodzie można dostać 5 lat więzienia. W Austrii rok więzienia grozi za fałszowanie danych technicznych pojazdów. Francuskie prawo przewiduje 2 lata więzienia za zmianę wskazań licznika przebiegu, a w Czechach każda ingerencja w stan licznika grozi rokiem więzienia i przepadkiem samochodu.

    Źródło:
    Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE