- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeZnalazłeś cudzą rzecz? Sprawdź, jakie masz obowiązki według nowych przepisów!

    Znalazłeś cudzą rzecz? Sprawdź, jakie masz obowiązki według nowych przepisów!

    Obowiązki znalazcy

    Jeżeli znalazłeś rzecz i znasz osobę uprawnioną do jej odbioru oraz jej miejsce pobytu, niezwłocznie musisz zawiadomić ją o znalezieniu rzeczy i wezwać do jej odbioru. Zasadę tę odpowiednio stosuje się jeżeli jesteś przechowawcą, a więc rzecz została CI oddana na przechowanie zgodnie z przepisami ustawy.

    Inaczej jest w przypadku, gdy nie znasz osoby uprawnionej. Każdy, kto znalazł rzecz i nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy (właściwy starosta).

    Jeżeli natomiast znalazłeś rzecz w cudzym pomieszczeniu niezwłocznie musisz zawiadomić o tym osobę zajmującą pomieszczenie i na żądanie tej osoby oddać jej rzecz na przechowanie. Jeżeli osoba zajmująca pomieszczenie nie zna osoby uprawnionej do odbioru rzeczy lub nie zna miejsca jej pobytu, niezwłocznie zawiadamiasz o znalezieniu rzeczy właściwego starostę.

    Znalezienie pieniędzy i innych kosztowności

    Zgodnie z przepisami ustawy, kto znalazł pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności (złoto, platynę, srebro, w tym monety, wyroby użytkowe ze złota, platyny lub srebra, kamieni szlachetnych, pereł oraz koralu) lub rzeczy o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej i nie zna osoby uprawnionej do ich odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, oddaje rzecz niezwłocznie właściwemu staroście.

    Znalezienie cudzych dokumentów i rzeczy, której posiadanie wymaga pozwolenia

    Wedle przepisów ustawy, kto znalazł rzecz, której posiadanie wymaga pozwolenia, w szczególności broń, amunicję, materiały wybuchowe albo dowód osobisty lub paszport, niezwłocznie oddaje rzecz najbliższej jednostce organizacyjnej Policji, a jeżeli oddanie rzeczy wiązałoby się z zagrożeniem życia lub zdrowia – zawiadamia o miejscu, w którym rzecz się znajduje. Jednostka organizacyjna Policji niezwłocznie zawiadamia właściwego starostę o znalezieniu rzeczy oraz znalazcy.

    A co z rzeczami znalezionymi w środkach komunikacji miejskiej?

    Każdy, kto znalazł rzecz w budynku publicznym, innym budynku lub pomieszczeniu otwartym dla publiczności albo środku transportu publicznego, oddaje rzecz zarządcy budynku, pomieszczenia albo środka transportu publicznego (właściwy zarządca), który po upływie 3 dni od dnia otrzymania rzeczy przekazuje ją właściwemu staroście, chyba że w tym terminie zgłosi się osoba uprawniona do odbioru rzeczy. Rzecz, której posiadanie wymaga pozwolenia, w szczególności broń, amunicję, materiały wybuchowe albo dowód osobisty lub paszport, właściwy zarządca niezwłocznie oddaje najbliższej jednostce organizacyjnej Policji, a jeżeli oddanie rzeczy wiązałoby się z zagrożeniem życia lub zdrowia – zawiadamia o miejscu, w którym rzecz się znajduje. Jednostka organizacyjna Policji niezwłocznie zawiadamia właściwego starostę o znalezieniu rzeczy oraz znalazcy.

    A co gdy przechowanie lub oddanie rzeczy przez znalazcę jest niemożliwe albo połączone z niebezpieczeństwem pogorszenia się rzeczy, trudnościami lub znacznymi kosztami?

    W przypadku gdy przechowanie lub oddanie rzeczy przez znalazcę jest niemożliwe albo połączone z niebezpieczeństwem pogorszenia się rzeczy, trudnościami lub znacznymi kosztami, znalazca może ograniczyć się do wskazania osobie uprawnionej do odbioru rzeczy, właściwemu staroście lub właściwemu zarządcy miejsca, w którym rzecz się znajduje.

    Podstawa prawna:
    Art. 4, art. 5, art.6 , art. 7, art. 8 , art. 21 ustawy z dnia 20 lutego 2015 roku o rzeczach znalezionych (Dz.U.2015.397)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE